Oficjalnie na salach sadowych nie są wykorzystywane algorytmy sztucznej inteligencji. - Sztuczna inteligencja to nowe rozwiązania i świat prawniczy też je dostrzega. Ministerstwo, rząd, prawnicy zastanawiają się w jakim zakresie to może być pomocne - potwierdza Tymoteusz Paprocki, adwokat z kancelarii Paprocki Wojciechowski Adwokaci. - Aktualne przepisy jednak nie przewidują możliwości użycia AI czy innych rozwiązań technicznych, które miałyby zastąpić prawników. Inna kwestią jest to, z czego prawnicy na co dzień korzystają.
39:11 PR4_02.01.2024_16.12_Świat_4.0 16.12.11 16.51.24.mp3 Czy AI rozgości się w sądach i kancelariach prawniczych? (Świat 4.0/Czwórka)
AI pomaga w szybkim znajdowaniu informacji. - Ja jestem zwolennikiem tego, by wprowadzać różne narzędzia ułatwiające prace, ale z zastrzeżeniem, że AI nigdy nie zastąpi prawnika - mówi gość Czwórki. - Należy pamiętać, że sztuczna inteligencja to jest coś, co trzeba nauczyć. I tylko na podstawie dostarczonych jej danych, algorytmów, ona będzie tworzyła kanony odpowiedzi. Niezbędna jest tu jednak kwestia rozumienia przepisów, wyłapania błędów, które AI może popełnić - a sprawdziliśmy, że może.
Tymoteusz Paprocki uważa, że AI jest przyszłością pracy prawnika i funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, ale nie podchodzi do niej bezkrytycznie. - Trzeba mieć wiedzę, jak z niej korzystać - mówi. - AI też nie wyłapuje odcieni szarości, może przyporządkować sprawy pod odpowiednie kodeksy, przepisy, dane, ale na końcu i tak musi to ocenić człowiek.
Zobacz też:
AI w sądzie - gdzie może być zastosowana?
Osoby, które mają do czynienia z sądami doskonale wiedzą, że sprawy sądowe trwają bardzo długo. Sztuczna inteligencja mogłaby pomóc w usprawnieniu pewnych procedur. - Są elementy, które można usprawnić - ocenia mecenas. - To może być np. analiza kompletności akt, analiza przepisów, zmian. Ale pewne kwestie muszą odbywać się tak, jak się odbywają np. zeznania świadków, biegłych etc.
Zobacz też:
Tymoteusz Paprocki zdradza, że trwają dyskusje w środowiskach prawniczych na temat np. uproszczenia kwestii postępowań o zapłatę o mniejszych wartościach - 20, 50 do 100 tysięcy zł. - Tu AI mogłaby generować nakaz zapłaty. Problem jest jednak taki, że wyroki w imieniu Rzeczpospolitej wydaje sąd, a sąd oznacza osobę - mówi. - Taki system musi też bezwzględnie chronić dane osobowe.
Zastosowanie sztucznej inteligencji w prawniczym świecie rodzi liczne wyzwania etyczne. Należy też zwrócić uwagę, że będą one różne w zależności od kraju w jakim zmiany będą wprowadzane.
***
Tytuł audycji: Świat 4.0
Prowadzący: Piotr Firan
Gość: Tymoteusz Paprocki (adwokat, Kancelaria Paprocki Wojciechowski Adwokaci)
Data emisji: 02.01.2025
Godzina emisji: 16.12
pj