Kolekcje z całego świata
Zwiedzanie Berlina, autorka audycji zaczyna od słynnej Wyspy Muzeów. Kompleks muzealny powstał pod koniec XIX wieku. Najczęściej odwiedzanym muzeum jest Muzeum Pergamońskie, w którym znajdują się eksponaty z całego świata. Obecność niektórych z nich w stolicy Niemiec jest dość kontrowersyjny, choćby Brama Isztar. Została ona stworzona w Babilonie przez króla Nabuchodonozora, ku czci bogini Isztar. Pokryta jest glazurowaną cegłą w kolorze niebieskim i ozdobiona wizerunkami 575 zwierząt, które symbolizowały poszczególne bóstwa.
- Na początku XX wieku Babilonem władali zarządcy Imperium Osmańskiego. Pewien niemiecki archeolog odkrył niebieskie płytki i miał intuicję, że może to być coś bardzo drogocennego i może nie otrzymać zgody na przewiezienie znaleziska - opowiada Martyna Matwiejuk. - Ukrył więc fragmenty bramy na łodziach, które Eufratem spłynęły dalej i pojechały prosto do Niemiec. De facto zostały ukradzione i tak trafiły do Muzeum Pergamońskiego. Do tej pory trwa nierozstrzygnięty spór, gdzie historyczna brama powinna się znajdować. W Muzeum można podziwiać wiele cudownych okazów kultury babilońskiej, egipskiej, czy starożytnej.
Zasłużony odpoczynek
Po zwiedzaniu trzeba odpocząć i najlepiej udać się na teren przed katedrę z XIX wieku, Berliner Dom. - To dobre miejsce jeśli chcecie spotkać lokalsów, wypić z nimi lemoniadę, poznać kogoś i poobserwować, jak wygląda wypoczynek Berlińczyków - zdradza gospodyni audycji. - Berlin to także miejsce pielgrzymek fanów muzyki imprez techno. Oprócz parad, można również posłuchać muzyki i zabawić się w licznych klubach. Przed wejściem do niektórych z nich ustawiają się długie kolejki, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Źr. Youtube/Weekend w Berlinie - największe atrakcje stolicy Niemiec (Berlin, Germany 2019)
Gdzie mieszkać?
Będąc w stolicy Niemiec nie sposób nie zobaczyć słynnego Muru Berlińskiego oraz Muzeum Street Artu, w którym można zobaczyć doskonałe przykłady sztuki ulicznej. Berlin jest jednym z najludniejszych miast Unii Europejskiej, zamieszkuje je blisko 4 miliony ludzi. Dlatego, jak się okazuje niełatwo tam znaleźć mieszkanie.
- Podczas przeprowadzki do tego miasta, mieszkanie to był największy problem. Berlin jest miejscem z dość ciężkim rynkiem mieszkaniowym. Jest to duża zmora osób, które chcą się tu przeprowadzić - mówi Maciek Wrzesień, który mieszka w Berlinie. - Dzieje się tak dlatego, bo jest to miejsce dość przyjazne różnym kulturom i osobom. Problem dotyczy wszystkich i nie zależy od tego, czy jesteś obcokrajowcem, czy Niemcem.
Czytaj także:
W Berlinie z gotówką
Okazuje się, że trudności można napotkać przy załatwianiu spraw urzędowych. To za sprawą dość długich terminów spotkań, wyznaczanych przez urzędników. W stolicy Niemiec można na taką możliwość czekać nawet miesiąc. - W Niemczech też możemy mieć problem z płaceniem kartą. Zwłaszcza w Berlinie, który swego czasu został nazwany "stolicą płatności gotówką" - opowiada rozmówca Martyny Matwiejuk. - Za to jest duża różnorodność jeżeli chodzi o kuchnię. Bez trudu znajdziemy swoje ulubione smaki i dania kuchni wegetariańskiej.
16:39 Czwórka/Światła wielkiego miasta - Berlin 05.02.2022.mp3 W audycji Martyna Matwiejuk radzi, co zobaczyć w Berlinie (Światła wielkiego miasta/Czwórka)
***
Tytuł audycji: "Światła wielkiego miasta"
Prowadzi: Martyna Matwiejuk
Data emisji: 05.02.2022
aw