Szkoły przygotowujące do tego zawodu są oblegane. - Nasza placówka ma dwie jednostki kształcące w tym kierunku - technik usług fryzjerskich i fryzjer. Różnią się przede wszystkim długością nauki, bo technikum to cztery lata, a szkoła zawodowa trzy. Jednym z elementów edukacji są oczywiście praktyki, które często stają się już na trzecim roku technikiem zalążkiem prawdziwej pracy - mówi Ewa Wąsowska, wicedyrektor Zespołu Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22 w Warszawie.
PRZECZYTAJ: Antoni Cierplikowski - ścinał kobiety "na chłopczycę"
A co z osobami, które ukończyły liceum ogólnokształcące i dopiero po maturze zdały sobie sprawę, że ich prawdziwe powołanie to kreatywne wykorzystanie nożyczek i innych przyrzadów fryzjerskich? Nic straconego! Wprowadzono dla nich kursy kwalifikacyjne i każdy uczeń po skończeniu szkoły może się na nie zapisać. - Trwają najczęściej przez rok, a potem kandydaci przechodzą pierwsze egzaminy zawodowe i mogą otrzymać świadectwo potwierdzające przygotowanie zawodowe - wyjaśniła Wąsowska.
Zarobki początkującego fryzjera są nieduże. Trzeba się sporo nastać i napracować, dostając do ręki ok. 800-1000 zł. Na ile możemy liczyć później? Kto ma najlepsze predyspozycje do pracy w tym zawodzie? Wysłuchajcie nagrania audycji "Mamy to"!
ac/kd