Prezent z czasów neolitu

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2013 13:29
Okazuje się, że coś starego może być wspaniałym prezentem. Wiesław Zawistowski podpatrując dawne naczynia odtwarza je dziś. Naczynie jak z epoki neolitu, brązu czy żelaza może świetnie wyglądać na naszej półce.
Audio
  • Prezenty jak z dawnych wieków (Czwórka/Co Was kręci)
Prezent z czasów neolitu
Foto: sxc.hu

O turniejach rycerskich w Czwórce mówimy nierzadko. Często towarzyszą im kiermasze, na których możemy kupić wyśmienite podarunki jak z dawnych epok. Są ludzie, którzy szukają inspiracji w muzeach, by tworzyć niezwykłe wzory, choćby ceramikę.

Wiesław Zawistowski wraz ze swoją siostrą Barbarą odtwarzają ceramiczne naczynia z dawnych lat.  - Zajmujemy się ceramiką archeologiczną, niektórzy nazywają ją pradziejową - mówi Wiesław Zawistowski. - Zafascynowały nas wyroby archeologiczne, które znajdują się w muzeach. Zdarza nam się docierać do magazynów muzealnych - stamtąd czerpiemy wzory. Są to wyroby z czasów neolitu, poprzez brąz, żelazo do około XIV wieku - wyjaśnia.
Pani Barbara tworzy też przepiękne obrazy ceramiczne, przedstawiające ryby głębinowe, a także przedmioty nawiązujące do tradycji Warmii i Mazur.
- Klasyczne archeologiczne wzory można współcześnie wykorzystać np. jak różnego rodzaje podgrzewacze czy naczynia ozdobne - mówi Wiesław Zawistowski.
Ciekawym prezentem pod choinkę może być również dawna tkanina. Anna Madejska, archeolog, tka tkaniny na krosnach, czasem szyje też historyczne stroje na zamówienie - posłuchaj "Co Was kręci".
(pj)

Zobacz więcej na temat: archeologia Czwórka
Czytaj także

Historia zakopana w ziemi

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2012 10:00
Złoża węgla lub szkielet dinozaura to skarby, na które czasem możemy natrafić kopiąc w przydomowym ogródku. O tym, czy takie znalezisko to szczęście, czy też może kłopot rozmawialiśmy w "Poranku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łazienki Królewskie kryją militarne skarby

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 11:00
Kule karabinowe i armatnie, pistolety i karabiny, guziki i klamry od wojskowych mundurów - takich skarbów szuka Muzealna Grupa Eksploracyjna.
rozwiń zwiń