Kryteriami branymi pod uwagę były PKB na głowę mieszkańca, długość życia w zdrowiu według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), sytuacja społeczna i wsparcie, na jakie można liczyć, postrzeganie swobody podejmowania decyzji życiowych, szczodrość i poziom korupcji. - Szczęście to pojęcie bardzo pojemne, każdy z nas patrzy na nie inaczej. Poziom finansowy w szczęściu jest z pewnością istotny. Ludzie czują się szczęśliwsi, gdy ich życie jest łatwiejsze, bo mają pieniądze na kino, restauracje, zabawki dla dzieci - mówił Marcin Matyja. Zaś jak tłumaczył Tomasz Łysakowski, poziom szczęścia Polaków na przestrzeni ostatnich lat rośnie. Zdaniem Stefana Sawickiego zaś w badaniach nad szczęściem jednostek powinny być brane pod uwagę nie tylko aspekty finansowe, ale także m.in. poczucie komfortu psychicznego.
Co liczy się dla nas jako główne czynniki zapewniające nam zadowolenie i komfort życia? I czy dawanie społeczeństwu pieniędzy rzeczywiście wpływa na poziom zadowolenia? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. Zaś o wynikach badań CBOS, według których Polacy wcale nie są niezadowoleni z życia Anna Depczyńska rozmawiała z ekspertem tej instytucji, Michałem Feliksiakiem.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał: Anna Depczyńska
Goście: Marcin Matyja (Akademia Leona Koźmińskiego), Tomasz Łysakowski (psycholog, trener osobisty, firma Trainings.pl), Stefan Sawicki (Strefa Młodzieży Uniwersytet SWPS)
Data emisji: 25.03.2019
Godzina emisji: 15.09
kd