Najwięcej wody marnujemy wyrzucając jedzenie. W Polsce marnuje się 9 mln ton jedzenia rocznie Sergiusz Kieruzel
- Nie posiadamy wiedzy na temat tego w jaki sposób rozsądnie korzystać z zasobów wodnych, ani jak dużo jej posiadamy - mówił Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia.
Jak wyjaśniał, pustynnienie niektórych terenów Polski to efekt nie tylko zmian klimatu, ale i tego, w jaki sposób oddziałujemy na środowisko. - Chłonność ziemi w Polsce jest niewystarczająca. Pozbywamy się drzew, które są naturalnymi magazynami wody, powinniśmy przestać osuszać tereny zalewowe i pozwolić rozlewać się tam rzekom - radził.
Staramy się na bieżąco informować o szczupłości naszych zasobów. Posiadamy 1/3 ilości przypadającej średnio na mieszkańca Unii Europejskiej Sławomir Brzózek
- Największym konsumentem wody w Polsce jest przemysł. Woda potrzebna jest głównie do tego, by chłodzić pracujące maszyny. Jeśli zasobów z wód powierzchniowych nie starcza, sięgamy po wody podziemne, a tu należy uważać, bo mamy słabą strukturę zasilania wód podziemnych - dodawał dr Maciej Lenartowicz z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW.
W jaki sposób nakłonić innych do zmiany sposobu korzystania z zasobów wodnych? Co zrobić, by nie zabrakło nam wody? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji ze studia Czwórki.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: (w rozmowie z Anną Depczyńską - Sergiusz Kieruzel, rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie), Sławomir Brzózek (Fundacja Nasza Ziemia), dr Maciej Lenartowicz (Wydział Geografii i Studiów Regionalnych UW)
Data emisji: 17.06.2019
Godzina emisji: 15.09
ac