Kim są Karaimi żyjący w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 14:00
Karaimi to najmniejsza mniejszość w Polsce. Od kiedy są na ziemiach polskich i skąd przywędrowali?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Karaimi są najmniejszą mniejszością, ponieważ ich liczba w Polsce może sięgać obecnie najwyżej 200 osób. Prowadzą współczesne życie, nie zapominając też o swoich korzeniach kulturowych czy religijnych. Jeszcze na koniec XIII wieku żyli w rozproszeniu, a najliczniej wokół Morza Śródziemnego, Morza Czarnego i w Azji Centralnej. Pod władzą polskich królów znaleźli się po 1340 roku, kiedy Kazimierz Wielki przejął władzę nad Rusią Halicką, dokąd Karaimi przybyli około 1246 roku. Religia karaimska jest jedną z najstarszych religii monoteistycznych. Karaimi uznają tylko Stary Testament, co oznacza, że nie przyjęli Talmudu, ponieważ jest on jedynie komentarzem. Dzięki programowi "Kultura w sieci" najmniejsza mniejszość w Polsce mogła stworzyć wirtualne mapy obecności ich przodków w naszym rejonie Europy. Wirtualna mapa Karaimów nie ma granic, ponieważ na przestrzeni wieków zmieniały się one wielokrotnie. Ukazuje ważne dla obecności Karaimów miejsca oraz związane z nimi postaci i pozwala na poznanie ich kultury. O Karaimach porozmawiamy z Mariolą Abkowicz - przewodnicząca Związku Karaimów Polskich.

W audycji zaprosimy też na spotkanie z Edytą Poźniak – dziennikarką Polskiego Radia nominowaną do Nagrody BohaterONy 2022 im. Powstańców Warszawskich. Dziennikarkę wyróżniono za reżyserię i scenariusz serii sześciu filmów dokumentalnych "Dzieci Syberii". Jury doceniło ją za upowszechnianie wiedzy na temat losów Polaków za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem historii Polaków na Syberii. Ponadto zapowiemy wydarzenie jakim jest sprowadzenie szczątków Prezydentów RP na uchodźstwie do Polski i zaprosimy do udziału w konkursie na mural: #MisjaWolnaPolska.

***

Na "Zaklinaczy czasu" - w sobotę (05.11) o godz. 15.05 zaprasza Jakub Jamrozek.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka historia Polski
Czytaj także

Świat rekonstrukcji historycznych. Jak to jest być rycerzem w XXI wieku?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 18:02
Studenci, których pasjonuje historia, biorą udział w rekonstrukcjach, zakładają zbroje i z mieczami albo inną bronią w dłoniach odtwarzają najbardziej znane bitwy i wojenne akcje. - W tej pasji kluczowa jest znajomość detali i treningi, które pozwalają udoskonalać umiejętności - tłumaczyli Paweł Tokarz i Jakub Stopa z warszawskiej WAT.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gadatliwe kości". Historia odkryć archeologicznych

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2022 10:00
- Wszystkie przedmioty, które wydobywamy z ziemi, są gadatliwe. A najbardziej kości - mówi archeolożka i dziennikarka Agnieszka Krzemińska, autorka książki "Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich". 
rozwiń zwiń