Dzieci Zamojszczyzny - jakie były ich losy?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 15:20
Od listopada 1942 do marca 1943 roku Niemcy realizowali na Zamojszczyźnie program wysiedlenia rdzennej ludności polskiej, by przygotować miejsce dla niemieckich osadników. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: MeganBrady/shutterstock.com

Zamojszczyzna w czasie II wojny światowej była szczególnym regionem, w którym przeprowadzano doświadczenia, będące potem stosowane w różnych częściach III Rzeszy. Jedno z nich dotyczyło utworzenia przestrzeni życiowej w ramach Generalplan Ost. Rzecz dotyczyła w znacznej mierze czystości rasowej. - Idea była taka, by wybrane wioski w tym samym momencie były "czyszczone" z żywiołu słowiańskiego, a potem owe domostwa obejmowali osadnicy niemieccy - mówił w Polskim Radiu archeolog i dokumentalista Tomasz Wilde. W obozach przesiedleńczych dokonywano selekcji według kryteriów rasy nordyckiej, dzielono wysiedleńców na grupy i wyodrębniano m.in. dzieci nie kwalifikujące się do zniemczenia. Znamy je jako Dzieci Zamojszczyzny. O ich losach, akcjach ratowania dzieci z transportów np. przez mieszkańców Warszawy porozmawiamy z zaproszonymi gośćmi.

W audycji przedstawimy też sylwetkę prezydenta Polski na uchodźstwie Augusta Zaleskiego. Był najdłużej sprawującym urząd prezydenta Polakiem. Funkcję na uchodźstwie pełnił od 9 czerwca 1947 roku do śmierci w 1972 roku. W niepodległej ojczyźnie przez szereg lat pełnił misje dyplomatyczne w Szwajcarii, Grecji i Włoszech. Po zamachu majowym, w którym poparł Piłsudskiego, od 1926 roku pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych w każdym rządzie, aż do 1932 roku. Choć głównym architektem polityki zagranicznej był wówczas Piłsudski, to Zaleski podejmował własne decyzje.

***

Na "Zaklinaczy czasu" - w sobotę (19.11) o godz. 15.05 zaprasza Jakub Jamrozek.

kul


Czytaj także

#bezprzedawNIEnia - wyjątkowa wystawa w sercu Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 20:29
Z okazji upamiętnienia 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej, na placu Piłsudskiego w Warszawie, można oglądać wyjątkową wystawę. Znajdują się na niej zdjęcia ukazujące stan polskich miast przed wojną i po niemieckiej agresji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komiks "Polskie Radio - wrzesień 1939". "To historia nas, Polaków"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2022 18:00
- Radio musi dużo mówić, tymczasem komiks rządzi się innymi prawami: tu im mniej słów, tym lepiej. To wydawnictwo to pierwsza możliwość pokazania Polskiego Radia od tej drugiej, niewerbalnej strony - mówił Maciej Czaplicki, współautor komiksu "Polskie Radio - wrzesień 1939".
rozwiń zwiń