Wydawnictwo HarperCollins ogłosiło, że powstała nowa wersja klasycznej baśni braci Grimm o dwójce zaginionych dzieci w przerażającym lesie. Ma się ukazać 2 września. Tekst Kinga zilustrowano szkicami zmarłego Maurice’a Sendaka ("Tam, gdzie żyją dzikie stwory"), które narysował do adaptacji opery Humperdincka z 1997 roku.
Książka powstała w ścisłej współpracy z Fundacją Maurice’a Sendaka. King, autor m.in. "Lśnienia" i "Carrie", powiedział, że zdecydował się na udział w projekcie po obejrzeniu ilustracji Sendaka.
Dwa z jego obrazów szczególnie do mnie przemówiły: jeden przedstawiał złą wiedźmę na miotle z torbą porwanych dzieci jadącą za nią; drugi przedstawiał niesławny domek z cukierków zmieniający się w okropną twarz. Pomyślałem: "Tak naprawdę wygląda ten dom, diabeł przepełniony grzechem, a tę twarz pokazuje tylko wtedy, gdy dzieci się odwrócą". Chciałem to napisać! Dla mnie, to była esencja tej historii i tak naprawdę wszystkich baśni: słoneczna powierzchowność, mroczne i straszne centrum, odważne i zaradne dzieci. W pewnym sensie, przez większą część mojego życia pisałem o dzieciach takich jak Jaś i Małgosia.
"Jaś i Małgosia" to wyjątkowe dzieło, które łączy dwóch twórców, którzy przez ponad sześćdziesiąt lat wpływali na literaturę dla dzieci i dorosłych. Stephen King dodaje do tej klasycznej baśni swój mroczny i charakterystyczny styl, opisując przygody dwójki odważnych dzieci zagubionych w mrocznym lesie pełnym niebezpieczeństw. Ilustracje Sendaka, pełne zarówno piękna, jak i grozy, jeszcze bardziej wciągają czytelnika w ten fascynujący świat. "Jaś i Małgosia" będzie literackim wydarzeniem roku, aktualny i ponadczasowy dialog pomiędzy Mauricem Sendakiem, Stephenem Kingiem i Braćmi Grimm, który poza czas, przestrzeń, a nawet śmierć – skomentowała Nancy Inteli, wiceprezes i wydawca HarperCollins Children’s Books.
Sendak, który zmarł w 2012 roku, w wywiadzie opublikowanym w książce "The Art of Maurice Sendak" nazwał baśń "Jaś i Małgosia" "najgłębszą" z kanonu Grimmów.
mo