Redakcja Programów Katolickich Rozmowy
Section04
Section05

Rozmowy

Section08

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Kościół 2 lutego obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego. W polskiej tradycji bardziej znane jest jako święto Matki Bożej Gromnicznej, tego dnia święci się świece. To również Dzień Osób Konsekrowanych. Wszystkie wymienione uroczystości odbywają się na tle rozpoczętego na Watykanie Roku Jubileuszowego 2025.
play_arrow

czytaj więcej

Proces beatyfikacyjny jezuity o. Józefa Andrasza

1 lutego w Krakowie rozpoczyna się proces beatyfikacyjny jezuity o. Józefa Andrasza,  spowiednika wielu znaczących w XX wiecznej historii Kościoła kobiet – m.in. bł. Anieli Salawy, Sł. B. Matki Pauli Zofii Tajber, a przede wszystkim św. S. Faustyny Kowalskiej. Czym przyciągał potrzebujące duchowego prowadzenia osoby i o czym współcześnie, w czasie nasilającego się kontestowania sakramentu pokuty i pojednania, przypomina postać tego kapłana - opowiada wice-postulator jego procesu beatyfikacyjnego o. Mariusz Balcerak SJ.

czytaj więcej

Rodziny Empatyczne

Ferie zimowe to czas wypraw i wspólnego spędzania czasu, ale być może także okazja do innego spojrzenia na relacje. Gdy pojawiają się być może napięcia, być może różne tarcia, warto zatrzymać się i popatrzeć, co możemy zmienić, by nasze relacje były bardziej empatyczne i autentyczne. Właśnie o tym w Familijnej Jedynce porozmawiamy razem z gośćmi ze Wspólnoty Rodziny Empatyczne.
play_arrow

czytaj więcej

Czy wierzysz w to?

Czy wierzysz w to? Pod takim hasłem odbywał się Tydzień Modlitw o jedność chrześcijan. Rozmowa z teologiem Piotrem Słabkiem, czym jest prawdziwa wiara, kiedy i jak  przybliża do Boga a kiedy oddala? Czy rytuały i rutyna pomagają?
play_arrow

czytaj więcej

Modlitwa za jedność chrześcijan

play_arrow

czytaj więcej

Nowoczesna Babcia?

Jaka jest współczesna Babcia? Nowoczesna? Gra w playstation, ogląda tik toka i słucha muzyki na Youtube? A może wciąż rozpieszcza wnuki, gotuje wielki gar zupy pomidorowej i ukradkiem częstuje czekoladkami? Jaka jest rzeczywistość?
play_arrow

czytaj więcej

Czy chrześcijanie na całym świecie przygotowują się do bycia Pielgrzymami nadziei?

Czy otworzą swoje serca na łaski, którymi Bóg chce ich obdarzyć? Rok 2025 jest rokiem Jubileuszu i cały świat chrześcijański przygotowywał się do Roku Świętego w zeszłym roku, nazwanym przez papieża Franciszka Rokiem Modlitwy. Będzie to rok pełen niezapomnianych wydarzeń, jak zapowiedziano w kalendarzu jubileuszowym. Począwszy od Otwarcia Drzwi Świętych Bazyliki Świętego Piotra 24 grudnia 2024 roku odbędzie się w kolejnych miesiącach wiele jubileuszy poszczególnych stanów, grup zawodowych, wspólnot, organizacji.
play_arrow

czytaj więcej

Duszpasterstwo Ludzi Morza

Marynarze o każdej porze roku żeglują w zglobalizowanej światowej flocie na 100 tysiącach statków przewożąc 90% wyprodukowanych towarów. Większość przedmiotów, których używamy codziennie, jest transportowana statkami krążącymi po oceanach. Co jest najtrudniejsze w zawodzie marynarza i z jakiego rodzaju poświęceniem się on wiąże?
play_arrow

czytaj więcej

Królowie, magowie czy mędrcy? Cała prawda o 6 stycznia 

Kim były osoby wspominane w święto Trzech Króli? Czy 6 stycznia faktycznie opowiada o królach, czy zgodnie z niektórymi przekazami, byli to mędrcy, a nawet magowie? Co o nich wiemy, jakimi krajami władali i jak trafili do Betlejem, by zanieść dary Jezusowi? Czy i co historia przekazuje nam o początkach świętowania Objawienia Pańskiego? Kiedy biorą swój początek pochody organizowane tego dnia? W audycji opowiemy o kolorowych Orszakach Trzech Króli, które gromadzą Polaków w kraju i za granicą oraz o sile wspólnego kolędowania, do którego jesteśmy zaproszeni podczas orszaków i wydarzeń tego dnia.
play_arrow

czytaj więcej

Kolęda

Tuż po Bożym Narodzeniu rozpoczyna się tzw. chodzenie księży po kolędzie. Istotą kolędy jest pobłogosławienie mieszkania i spotkanie z parafianami. A jaka jest historia wizyty duszpasterskiej zwanej kolędą? Skąd wziął się taki zwyczaj i jego forma?
play_arrow

czytaj więcej

Strażnicy pamięci

W pięknej willi zbudowanej na początku1920 roku znajduje się archiwum jezuickie. Willa została odziedziczona przez Henryka Lubomirskiego, który wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w 1936 roku. Archiwum zawiera dokumentację działalności jezuitów przed i w czasie II wojny światowej. Znajdują się tam, między innymi: świadectwa masakry na Rakowieckiej w Warszawie 2 VIII 1944 r., wspomnienia nt. życia pod okupacją niemiecką i z Powstania Warszawskiego oraz z Wileńszczyzny czy z Rosji.
play_arrow

czytaj więcej

Rok Święty 2025

Nowy Rok, nowe plany, wyzwania i wydarzenia. To przede wszystkim Rok Jubileuszowy i mnóstwo związanych z nim pielgrzymek do samego Rzymu i (mniejszych) jubileuszy poszczególnych środowisk. To również inne rocznice, wydarzenia i planowane pielgrzymki papieża Franciszka (np. do Turcji).
play_arrow

czytaj więcej

Section016
Section025