Redakcja Programów Katolickich Programy dla wszystkich
Section04

Programy | Dla wszystkich

"Pro memoria" Stefana kardynała Wyszyńskiego

W grudniu na półki księgarskie trafił kolejny tom "Pro memoria" Stefana kardynała Wyszyńskiego. Tom obejmuje codzienne zapiski Prymasa od końca października 1956 roku do 31 grudnia 1957. Dzieki obszerności u szczegółowości tych notatek możemy bliżej poznać codzienność Kościoła w czasie październikowych przemian. Gościem audycji jest prof Michał Białkowski redaktor naukowy publikacji.
play_arrow

czytaj więcej

Rodzina, ach rodzina...

Najlepiej wychodzi się z nią na zdjęciach - jeśli jest, bo jeśli jej nie ma - samotnyś... nie tylko z konieczności, także z wyboru.
play_arrow

czytaj więcej

Cicha noc za kratami - święta Bożego Narodzenia w więzieniu

Są słodkie wypieki, świąteczne dekoracje na korytarzach, wspólne kolędowanie czy wreszcie łamanie się opłatkiem i składanie życzeń. Nie ma jednak najważniejszego - rodziny, która pozostała po drugiej stronie więziennych murów. To skłania wielu do refleksji nad błędami z przeszłości. Z uczuciem tęsknoty będą również musieli zmierzyć się ci, którzy sami zgotowali swój los, w pełni na niego zasłużyli.
play_arrow

czytaj więcej

Odkrycie Bożego Narodzenia

Czy obecne, trudne Boże Narodzenie może nam odkryć zapomniane prawdy i skupić się na istocie tego Święta? Czy w sytuacji, gdy ze względu na pandemię nie pochłania nas tak bardzo zewnętrzna oprawa tych świąt, możemy skupić się na tym, co istotne?
play_arrow

czytaj więcej

Współcześni męczennicy – wiara dzisiaj

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia – 26 grudnia to w kościele katolickim wspomnienie św. Szczepana. Diakona i pierwszego męczennika. W ciągu wieków historii Kościoła śladami św. Szczepana pójdzie wielu innych, którzy pośród prześladowań i trudności świadczyć będą życiem i śmiercią o bezgranicznej miłości Boga do człowieka.
play_arrow

czytaj więcej

Staropolskie zwyczaje świąteczne. Kustosz Muzeum Etnograficznego: to nasze dziedzictwo

- Kiedyś uczta wigilijna miała taki wymiar zaduszkowy, ponieważ wierzono, że w tym czasie przełomu przychodzą na ziemię dusze zmarłych i że one uczestniczą w tej uczcie. Uważano, że kolację należy spożywać w ciszy właśnie ze względu na charakter zaduszkowy - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Małgorzata Jaszczołt, kustosz Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
play_arrow

czytaj więcej

Świąteczny savoir vivre. Jak składać życzenia, żeby nikogo nie urazić

"Zdrowia, szczęścia, pomyślności", a może bardziej osobiście: "żebyś w końcu znalazł sobie żonę"? Jak składać życzenia, ale także świąteczny savoir vivre na antenie Polskiego Radia 24.
play_arrow

czytaj więcej

Europejskie Boże Narodzenie

Jak tradycyjnie wyglądają Święta Bożego Narodzenia w Szwajcarii, Niemczech czy Wielkiej Brytanii? O religijnych elementach tego szczególnego okresu, który dla wszystkich ma wymiar ponadczasowy, ze swoimi gośćmi rozmawiała Małgorzata Glabisz-Pniewska.
play_arrow

czytaj więcej

Boże Narodzenie w Ekwadorze

W lutym Sylwia Sułkowska była w Ekwadorze i rozmawiała z misjonarkami oraz misjonarzami o tym, jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia w tym kraju i czym się różnią od świąt, które my znamy. Jeszcze wtedy nikt nie myślał, że pandemia obejmie cały świat i będzie to miało taki wpływ na nasze życie.
play_arrow

czytaj więcej

Ciche pukanie... Boga w człowieku

Noc Bożego Narodzenia - noc cudów. Największy z nich, ten który w tym czasie wspominamy, wydarzył się w niewielkim Betlejem. Betlejem jest w każdym z nas. Może tej nocy i my usłyszymy coś co zwykle, w naszym zabieganiu, umyka nam.  Czas się zatrzymać, posłuchać i usłyszeć - Ciche pukanie.
play_arrow

czytaj więcej

Section08
Section025