Historia

Wacław Makowski. Ostatni marszałek Sejmu II RP

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2024 05:35
– Sprawdził się jako człowiek, który przeforsował w Sejmie nowelę sierpniową, jako dobry mówca, wytrawny polemista i, co najważniejsze, człowiek, który postulatom obozu rządzącego potrafił nadać szerszy wymiar intelektualny – mówił dr Władysław Kulesza na antenie Polskiego Radia.
Wacław Makowski (1927), źr. Wikimedia Commonsdp
Wacław Makowski (1927), źr. Wikimedia Commons/dp

15 listopada 1880 roku urodził się Wacław Makowski, profesor, minister sprawiedliwości, marszałek Sejmu.

Przyszedł na świat w wileńskiej rodzinie inteligenckiej. Studiował w Warszawie, Krakowie, Lwowie i Paryżu. Jego zainteresowania były bardzo szerokie, ostatecznie jednak zdecydował się złączyć swoją przyszłość z prawem. Jego doświadczenie przydało się po wycofaniu się Rosjan z Warszawy w trakcie I wojny światowej, kiedy organizował sądownictwo i milicję obywatelską. Kariera polityczna Makowskiego nabrała tempa, kiedy w 1917 roku został wicedyrektorem Departamentu Sprawiedliwości Tymczasowej Rady Stanu.

Posłuchaj
28:47 konfrontacje historyczne_ uczony i pisarz - wacław makowski___f 43232_tr_0-0_11734575f3d4ba3c[00].mp3 Audycja Elizy Bojarskiej z cyklu "Widnokrąg" poświęcona postaci Wacława Makowskiego. (PR 28.04.1988) 

- Listopad 1918 roku wita Wacław Makowski jako zadeklarowany piłsudczyk - zaznaczał dr Władysław Kulesza w audycji Elizy Bojarskiej z cyklu "Widnokrąg".

Jednocześnie rozwijała się kariera naukowa Makowskiego na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczęta w 1917 roku, której ukoronowaniem było pełnienie funkcji dziekana Wydziału Prawa i Administracji w latach 1935-1937.  

Minister-fachowiec

- W murach Wydziału Prawa i Administracji UW zachowało się bardzo wiele śladów jego obecności - wyjaśniał gość audycji z 1988 roku.

W trakcie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku na ochotnika wstąpił do wojska. Przydzielono go do korpusu sądowego, w którym przesłużył 3 lata. Po zakończeniu wojny przeszedł w stan spoczynku. Od 1922 piastował funkcję ministra sprawiedliwości.

- Prasa cieszyła się, że nareszcie minister-fachowiec zrobi porządek z resortem, sprawy będą odbywały się szybciej, sprawniej, bardziej fachowo - zaznaczał dr Władysław Kulesza.

Stanowisko szefa Ministerstwa Sprawiedliwości pełnił też w trzech kolejnych gabinetach Kazimierza Bartla po zamachu majowym.

Intelektualna strona sanacji

Wówczas ten zdolny orator i nieprzeciętny intelektualista zaczął odgrywać ważną rolę w sanacyjnych elitach. Pomajowa retoryka opierała się na dwóch filarach: uwielbienia Piłsudskiego i idei solidaryzmu narodowo-społecznego. Głównym budowniczym tego drugiego filaru był właśnie Makowski.

- Argumentacja polegająca nie na sławieniu Komendanta, nie na sławieniu historycznej zasługi Legionów, a argumentacja posiadająca pewien walor intelektualny – tak opisywał myśl polityczną Makowskiego gość Elizy Bojarskiej.

O szacunku, jakim darzony był Makowski wśród pomajowych decydentów świadczyło to, że został członkiem komisji przygotowującej projekt nowej konstytucji. 28 listopada 1938 roku został wybrany marszałkiem Sejmu. Przewodniczył ostatniemu posiedzeniu izby 2 września 1939 roku. 15 dni później wraz z prezydentem i rządem przekroczył granicę polsko-rumuńską. Zmarł w Bukareszcie 28 grudnia 1942 roku.

bm

Czytaj także

Kazimierz Bartel. Pięciokrotny premier II RP

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2024 05:50
Premier prof. Kazimierz Bartel mógł zdradzić Polskę za cenę własnego bezpieczeństwa. Postąpił jednak inaczej. Za ten akt męstwa musiał zapłacić najwyższą cenę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

BBWR. Parlamentarne zaplecze Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2025 05:40
Głównym spoiwem Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem było uwielbienie dla postaci Józefa Piłsudskiego. Gdy Marszałek zmarł, stronnictwo się rozpadło.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konstytucja marcowa. Zgoda w trudnym czasie

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2024 05:50
Zważywszy na presję czasu i okoliczności konstytucja marcowa była dziełem wartym dobrej pamięci, choć stawiającym naszym raczkującym parlamentarzystom surowe wymogi - kultury, dojrzałości politycznej, zdolności do refleksji i kompromisu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

106 lat temu po raz pierwszy od odzyskania niepodległości Polacy poszli do urn

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2024 05:55
Zorganizowanie wyborów parlamentarnych trzy miesiące od odzyskania niepodległości, w kraju scalonym z trzech obszarów o zupełnie odmiennej kulturze politycznej, w kraju, którego wszystkie granice płonęły, zakrawa na cud. A jednak ten cud administracyjny ziścił się 26 stycznia 1919 roku.
rozwiń zwiń