Wśród startujących znajdują się zarówno doświadczeni politycy, jak i osoby spoza głównego nurtu, reprezentujące różne środowiska – od lewicy po skrajną prawicę. Sprawdź, kto zamierza stanąć do walki o najwyższy urząd w państwie i jakie warunki musi spełnić, aby oficjalnie zarejestrować swoją kandydaturę.
Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się 18 maja 2025 roku, a ewentualna druga tura została zaplanowana na 1 czerwca. Zgodnie z kalendarzem wyborczym, termin zgłaszania komitetów wyborczych do Państwowej Komisji Wyborczej upływa 24 marca 2025 roku, natomiast ostateczny termin rejestracji kandydatów, którzy najpierw zdobędą tysiąc podpisów dla Komitetu Wyborczego, a następnie uzyskają wymagane 100 tysięcy podpisów poparcia, przypada na 8 kwietnia 2025 roku.
Poniżej przedstawiamy dotychczasowych kandydatów, którzy publicznie ogłosili swój start w wyborach i prowadzą zbiórkę podpisów, aby spełnić wymogi formalne. Nazwiska podano w kolejności alfabetycznej.
Wybory 2025 – kandydaci na prezydenta RP (wg danych z 1 lutego)
Od lewej w górnym rzędzie: Magdalena Biejat, Grzegorz Braun, Katarzyna Cichos, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak. Na dole od lewej: Wiesław Lewicki, Maciej Maciak, Sławomir Mentzen, Karol Nawrocki i Wojciech Papis (Public domain).
Magdalena Biejat (43 lata) – wicemarszałkini Senatu, popierana przez Nową Lewicę. Ukończyła socjologię na Universidad Complutense de Madrid.
Grzegorz Braun (58 lat) – skrajnie prawicowy polityk Konfederacji Korony Polskiej, europoseł, reżyser i publicysta. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, słynący z kontrowersyjnych zachowań (m.in. gaszenia menory gaśnicą w polskim Sejmie).
Katarzyna Cichos (38 lat) – doktor nauk prawnych, kandydatka niezależna. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim.
Szymon Hołownia (48 lat) – lider Polski 2050, wspierany przez PSL. Wykształcenie średnie. Obecni pełni funckcję marszałka Sejmu, wcześniej przez lata był publicystą Newsweeka oraz prezenterem w polskiej edycji popularnego programu rozrywkowego X Factor.
Marek Jakubiak (65 lat) – przedstawiciel Wolnych Republikanów, przedsiębiorca i były poseł. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.
Wiesław Lewicki (55 lat) – przewodniczący partii Normalny Kraj, powstałej w 2015 roku w wyniku rozłamu w Stowarzyszeniu „Republikanie,” wiceprezes Kongresu Nowej Prawicy.
Maciej Maciak (54 lata) – lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju, przedsiębiorca. Wykształcenie średnie.
Sławomir Mentzen (38 lat) – reprezentant Konfederacji, przedsiębiorca i polityk. Doktor nauk ekonomicznych, ukończył studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Karol Nawrocki (42 lata) – prezes Instytutu Pamięci Narodowej, podający się za bezpartyjnego kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Historyk z doktoratem i były bokser. Ukończył Uniwersytet Gdański.
Wojciech Papis (55 lat) – bezpartyjny przedsiębiorca z branży drzewnej i budowlanej, członek Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej.
Od góry od lewej: Joanna Senyszyn, Aldona Skirgiełło, Krzysztof Stanowski i Piotr Szumlewicz. W dolnym rzędzie od lewej: Rafał Trzaskowski, Marek Woch, Adrian Zandberg i flaga Polski. Zdj. Public domain
Joanna Senyszyn (76 lat) – polityczka lewicowa, wcześniej związana z SLD, obecnie kandydatka niezależna. Profesor nauk ekonomicznych, ukończyła Uniwersytet Gdański.
Aldona Anna Skirgiełło (47 lat) – kandydatka Samoobrony. Hodowczyni koni cygańskich, a z wykształcenia - hipolog i specjalista przemysłu wyścigowego po Uniwersytecie Cambridge. Bohaterka programu rozrywkowego Żony Podlasia i autorka debiutanckiej książki pt. „Aldona z Podlasia.”
Krzysztof Jakub Stanowski (42 lata) – dziennikarz sportowy i właściciel popularnego Kanału Zero na YouTube. Wykształcenie średnie. Kandydat ogłosił, że wcale nie zamierza zostać prezydentem, „obiecuje tylko dobrą zabawę,” a poprzez udział w wyścigu wyborczym planuje obnażyć kulisy polskiej klasy politycznej, która jego zdaniem na co dzień zajmuje się głównie robieniem sobie żartów z obywateli.
Piotr Szumlewicz (49 lat) – działacz związkowy i lewicowy publicysta, jeden z założycieli Krytyki Politycznej, z której wystąpił w 2003 roku, a także zaangażowany w obronę praw pracowniczych szef związku zawodowego Zawodowa Alternatywa. Absolwent socjologii i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim.
Rafał Trzaskowski (53 lata) – prezydent Warszawy, kandydat Koalicji Obywatelskiej. Doktor nauk humanistycznych, ukończył stosunki międzynarodowe i filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim oraz Kolegium Europejskie w Natolinie. W przeszłości był m.in. europosłem, ministrem administracji i cyfryzacji oraz sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Marek Woch (45 lat) – doktor nauk prawnych i samorządowiec, prezes Ogólnopolskiej Federacji "Bezpartyjni i Samorządowcy." Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego.
Adrian Zandberg (45 lat) – historyk i programista, współprzewodniczący lewicowej partii Razem. Jest doktorem nauk humanistycznych, ukończył Uniwersytet Warszawski.
EXPLAINER jest rodzajem treści, która ma na celu wyjaśnienie złożonych zagadnień w przejrzysty i bezstronny sposób, by prostować zbędne nieporozumienia oraz przeciwdziałać dezinformacji, opierając się na faktach i jasnym przekazie.
(m p)