Redakcja Polska

Radosław Sikorski o wycofaniu weta przez Węgry: sądzę, że pomógł prezydent Trump

27.01.2025 19:29
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział w poniedziałek, że oświadczenie prezydenta USA Donalda Trumpa, w którym zagroził Putinowi sankcjami, mogło pomóc w przekonaniu Węgier do wycofania weta. Jak dodał, z węgierskich blokad wnioski powinni wyciągnąć "nasi polscy nacjonaliści".
Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski na posiedzeniu Rady ds. Zagranicznych (FAC) w Brukseli.
Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski na posiedzeniu Rady ds. Zagranicznych (FAC) w Brukseli. PAP/Wiktor Dąbkowski

Sikorski wziął udział w posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich UE w Brukseli. Zapadła na nim decyzja o przedłużeniu obostrzeń gospodarczych nałożonych na Rosję w związku z jej napaścią na Ukrainę. Sankcje są przedłużane co sześć miesięcy - wymaga to jednomyślnej zgody wszystkich stolic UE. Węgry blokowały tę decyzję, a w związku z tym, że sankcje wygasały z końcem stycznia, sprawa stanęła na ostrzu noża.

- Mam dobrą wiadomość i złą. Z jednej strony Węgry wycofały swoje zastrzeżenia, jeśli chodzi o przedłużenie sankcji nałożonych na Rosję, więc mamy kolejne sześć miesięcy. Ale z drugiej strony, nie zgodziły się na wspólny komunikat, jeśli chodzi o farsę wyborczą na Białorusi - powiedział po posiedzeniu Sikorski. W imieniu UE oświadczenie w sprawie wyborów prezydenckich w tym kraju, w którym po raz siódmy po władzę sięgnął Alaksandr Łukaszenka, wydała szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas. Stanowisko całej UE wymaga jednomyślności.

Pytany o to, co sprawiło, że Węgry porzuciły swoje weto, Sikorski odpowiedział, że "tweet premiera Tuska też odegrał swoją rolę". - Sądzę, że prezydent Trump tutaj pomógł - stwierdził minister, pytany, czy wpływ na Węgry miał także prezydent USA Donald Trump. - Mam nadzieję, że to pierwsze jego oświadczenie, z którego jasno wynika, że obwinia Władimira Putina za tę wojnę, uważa go za agresora i że to na niego trzeba wpłynąć, by zakończyć tę wojnę, i w którym zagroził Putinowi sankcjami, wywołało refleksje w Budapeszcie, że sankcje wobec Rosji mogą być użytecznym instrumentem polityki - podkreślił.

Trump zapowiada rozejm

W zeszłym tygodniu Trump oświadczył, że jeśli wkrótce nie dojdzie do umowy kończącej wojnę na Ukrainie, to Waszyngton nałoży wysokie podatki, cła i sankcje na Rosję.

Szef polskiego rządu Donald Tusk w piątek napisał na platformie X: "Jeśli Viktor Orban naprawdę zablokuje europejskie sankcje w kluczowym momencie wojny, będzie absolutnie jasne, że w tej wielkiej grze o bezpieczeństwo i przyszłość Europy gra w drużynie Putina, a nie w naszej".

Minister spraw zagranicznych uważa, że z węgierskich blokad wnioski powinni wyciągnąć "nasi polscy nacjonaliści". "Jednomyślność, liberum weto nie zawsze jest zgodna z polskim interesem narodowym, bo się okazuje, że jeśli dotyczy sankcji na złe podmioty, złych ludzi i kraje nam nieprzyjazne, to zasada jednomyślności może utrudniać nam podejmowanie decyzji, które są w polskim interesie" - mówił.

Sankcje bez jednomyślności?

Pytany, czy jest za tym, by sankcje były przyjmowane bez wymogu jednomyślności, odpowiedział: "Ja tak uważam". - I tak jest, o ile dobrze pamiętam, w stanowisku Europejskiej Partii Ludowej (EPL; należy do niej Koalicja Obywatelska - PAP) w ramach Konferencji na temat Przyszłości Europy - mówił. Chodzi o inicjatywę poprzedniej kadencji Parlamentu Europejskiego, w którą zaangażowani zostać mieli obywatele UE, a jej celem było wypracowanie zmian dotyczących funkcjonowania Wspólnoty.

- Mam nadzieję, że nasi nacjonaliści zamiast w czambuł to potępiać, się zastanowią- dodał.

Sikorski był też pytany, czy uda się na trzecią rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę przyjąć 16. pakiet sankcji. Szef MSZ powiedział, że na posiedzeniu w poniedziałek przedstawił priorytety polskiej prezydencji i uzgodnienie tego pakietu jest "oczywiście wysoko na liście zadań".


IAR/PAP/dad

Węgry nie będą wstrzymywać unijnych sankcji wobec Rosji. Jest decyzja

27.01.2025 14:45
Jest zgoda na przedłużenie unijnych sankcji gospodarczych wobec Rosji o kolejne pół roku, czyli do końca lipca. Węgry, które blokowały decyzję od grudnia, zniosły weto po uzyskaniu deklaracji dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego. Decyzja zapadła na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych 27-mki w Brukseli. Ostateczny termin na decyzję mijał w piątek.

Uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz- Birkenau [RELACJA]

27.01.2025 15:05
Grupa 50 byłych więźniów i ponad 60 delegacji z całego świata upamiętni w Oświęcimiu ofiary Auschwitz - Birkenau. Dziś przypada 80-ta rocznica wyzwolenia byłego niemieckiego obozu zagłady. Głównymi gośćmi uroczystości będą ocaleni od Zagłady, towarzyszyć im będą prezydenci, premierzy, monarchowie i ambasadorzy z ponad 50 krajów. Dziś obchodzony jest także Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu.

Prezydent Ukrainy w Krakowie: liczymy na stałe wsparcie polskiego Sejmu

27.01.2025 16:49
Prezydent Ukrainy liczy na stałe wsparcie polskiego Sejmu. Wołodymyr Zełenski spotkał się w Krakowie z marszałkiem Szymonem Hołownią. Ukraiński przywódca napisał w mediach społecznościowych, że wsparcie miałoby polegać między innymi na wzmocnieniu prowadzonej polityki sankcyjnej wobec Rosji. Rozmowy dotyczyły również przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej, a także realizacji wspólnych projektów dotyczących wyposażenia przejść granicznych.