Redakcja Polska

Trwa nabór do programu Lektorzy Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. To jeden z kluczowych programów Agencji

20.02.2025 11:52
Do 10 marca Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej prowadzi nabór wniosków o skierowanie lektorów języka polskiego jako obcego do zagranicznych ośrodków akademickich prowadzących lektoraty języka polskiego w roku akademickim 2025/2026.
Audio
  • Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z doktorem Mariuszem Czechem dyrektorem Programów Języka Polskiego NAWA, którego do studia zaprosiła Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Dr Mariusz Czech
Dr Mariusz CzechFoto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

Lektorzy NAWA to jeden z kluczowych programów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, którego celem jest nie tylko popularyzacja języka, ale także polskiej kultury na świecie.

Gość Polskiego Radia dla Zagranicy, doktor Mariusz Czech, dyrektor Biura Programów Języka Polskiego NAWA mówiąc o założeniach programu LEKTORZY przywołał własne doświadczenia, związane z pracą za granicą.

- Spędziłem trzy lata w Dublinie w Irlandii, w Trinity College. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że to były trzy cudowne lata. Bardzo wiele nauczyłem się jako lektor, poszerzyły się moje zawodowe umiejętności. Wyjeżdżałem jeszcze jako stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Myślę, że to, co się zmieniło i co staramy się dziś zapewnić lektorom NAWA, to przede wszystkim odpowiednie warunki finansowe, ale również udało się nam zbudować wspólnotę zawodową. Integrujemy środowisko lektorów, a służą temu m.in. organizowane w wakacje konferencje, na które się zjeżdżają wszyscy lektorzy zarówno ci, którzy wracają z placówek oraz ci, którzy przygotowują się do wyjazdów. Te spotkania cenią sobie lektorzy, gdyż mogą poczuć siłę środowiska, wymienić się doświadczeniami i okazać wsparcie - mówił w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy doktor Mariusz Czech. 

W ramach tegorocznej edycji programu LEKTORZY zainteresowani mogą ubiegać się o jedno z 25 miejsc w ośrodkach akademickich w Europie, Afryce, Azji i Ameryce Północnej, gdzie prowadzone są lektoraty języka polskiego. Do udziału zapraszane są osoby z odpowiednim przygotowaniem merytorycznym i doświadczeniem w pracy w środowisku międzykulturowym, a także mające kompetencje organizacyjne i interpersonalne. Program skierowany jest do pasjonatów i profesjonalistów, dla których nauczanie języka polskiego jest zarówno powołaniem, jak i misją.

Co roku NAWA rozszerza program, nawiązując współpracę z nowymi placówkami. W nadchodzącym roku akademickim przybędzie ich dziewięć. M.in. we Włoszech, obok ośrodków w Bari, Neapolu, Bolonii i Rzymie, lektorzy NAWA rozpoczną pracę w Uniwersytecie Tor Vergata w Rzymie oraz na uniwersytetach w Turynie, w Pizie i w Genui. Dodatkowo wzmocniona zostanie obecność programu w Chinach, Niemczech i USA – dołączą: Syczuański Uniwersytet Studiów Międzynarodowych, Uniwersytet Humboldtów w Berlinie i Hunter College w Nowym Jorku. Po raz pierwszy NAWA wydeleguje lektora do Senegalu, który będzie prowadził zajęcia w Institut Supérieur de Management oraz na Uniwersytecie Cheikh Anta Diop w Dakarze. Ponadto po kilkuletniej przerwie lektorzy NAWA powrócą na Uniwersytet w Strasbourgu (Francja) i do Państwowego Uniwersytetu Mongolskiego.

Lektoraty języka polskiego prowadzone są na studiach polonistycznych, polonoznawczych i slawistycznych na całym świecie. Najliczniejsza grupa lektorów pracuje w Chinach, Ukrainie, Włoszech i we Francji. Ich rola nie ogranicza się jednak tylko do nauczania języka polskiego, każdy z uczestników programu staje się ambasadorem polskiej kultury. We współpracy z uczelniami, polskimi placówkami dyplomatycznymi oraz organizacjami polonijnymi, lokalnymi stowarzyszeniami i fundacjami, lektorzy organizują wydarzenia kulturalne, przybliżające naszą historię, literaturę i współczesne osiągnięcia Polaków w innych dziedzinach. 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z doktorem Mariuszem Czechem, dyrektorem Biura Programów Języka Polskiego NAWA, którego do studia zaprosiła Maria Wieczorkiewicz.

Przyznano stypendia w ramach Programu dla Polonii im. gen. Władysława Andersa

26.09.2024 15:18
619 osób z 20 krajów otrzymało stypendium NAWA w Programie im. gen. Andersa i wkrótce rozpocznie studia w Polsce. Program skierowany jest do przedstawicieli Polonii, mających Kartę Polaka lub polskie obywatelstwo oraz obywatelstwo innego kraju. O udział w programie mogą ubiegać się młodzi ludzie, którzy odbywali cały okres kształcenia na poziomie szkoły średniej lub studiów I stopnia poza granicami Polski.

"Warszawa i Ryga w piosence". Powstał niezwykły podręcznik do nauki języka polskiego

27.09.2024 11:45
Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, we współpracy z Uniwersytetem Łotewskim, zrealizował projekt "Warszawa i Ryga w piosence na lekcjach języka polskiego jako obcego", w ramach którego powstały scenariusze lekcji i wyjątkowy podręcznik. - Jest to inicjatywa, której jeszcze nie było, którą można wykorzystywać i w Polsce i w innych krajach. Myślę, że jest to inicjatywa, która dała niezwykły produkt promocyjny, promocji języka i kultury polskiej - mówi prof. Agata Roćko z Instytutu Badań Literackich PAN.

"Promujemy język polski wraz z elementami historii i kultury Polski". Ważna inicjatywa NAWA

10.10.2024 18:05
Po raz pierwszy w Programie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej "Promocja języka polskiego" pojawiły się uczelnie z Argentyny, Islandii i Tanzanii. Będą realizowały projekty, m.in. z Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, czy Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Oprócz tych nowych ośrodków w dotychczasowych edycjach programu NAWY, w których zrealizowano ponad 70 projektów, uczestnikami były 103 instytucje, uczelnie i placówki naukowe z całego świata.

Projekt "Język, tożsamość, kultura - polski level up". Ważne wsparcie dla polonijnej młodzieży

16.11.2024 10:19
Instytut Badań Literackich PAN wraz z Polskim Uniwersytetem na Obczyźnie w Londynie realizuje projekt "Język, tożsamość, kultura - polski level up", adresowany do polonijnej młodzieży w Wielkiej Brytanii.

Małgorzata Kidawa-Błońska do Polonii: jesteście naszymi najlepszymi ambasadorami

17.02.2025 19:33
Głównym zadaniem Senatu, poza dobrą legislacją, jest opieka i współpraca z Polonią; jako państwo polskie potrzebujemy naprawdę dobrych ambasadorów, a wy jesteście naszymi najlepszymi ambasadorami - podkreśliła w poniedziałek w Brukseli marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, zwracając się do Polonii.