W magazynie "Widziane z Polski" mówimy, że prezydent Donald Trump zaproponował przejęcie Strefy Gazy przez Stany Zjednoczone i oświadczył, że wszyscy Palestyńczycy powinni opuścić to miejsce.
Donald Trump powiedział, że Strefa Gazy będzie "długoterminowo" należeć do USA i być może zostaną tam wysłani amerykańscy żołnierze. Jak mówił, Amerykanie będą odpowiedzialni za usunięcie wszystkich zagrożeń, bomb i innej broni w Strefie Gazy, zrównają teren z ziemią i usuną zniszczone budynki. - Stworzymy tam rozwój gospodarczy, który zapewni nieograniczoną liczbę miejsc pracy i mieszkań - stwierdził Donald Trump.
Światowe media zareagowały niedowierzaniem i oburzeniem na ogłoszony przez prezydenta Donalda Trumpa plan przejęcia kontroli nad Strefą Gazy i przesiedlenia jej mieszkańców. Dziennik "New York Times" nazwał projekt "jedną z najbezczelniejszych propozycji amerykańskich przywódców".
"NYT" dodał, że choć Trump przestawił swój plan odziany w szaty "konieczności humanitarnej i okazji do gospodarczego rozwoju", to propozycja prezydenta otwiera "bliskowschodnią puszkę Pandory" o dalekosiężnych skutkach.
Dziennik "Washington Post" podkreślił, że koncepcja Trumpa jest tym bardziej zaskakująca, że amerykański przywódca, który krytykował zaangażowanie USA we wsparcie Ukrainy i ubolewał nad "marnowaniem amerykańskiej krwi i zasobów na Bliskim Wschodzie", wysuwa projekt "kosztowny, niosący śmierć i grożący polityczną eksplozją".
Brytyjski "Guardian" sarkastycznie powitał czytelników "w Trumplandzie, w którym naczelny deweloper dostrzega w gruzach Gazy tylko symbole dolara" i podkreślił, że "Trump 2.0 wkracza w niebezpieczną fazę ekspansji".
Informujemy też, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, przyjętą przez Sejm 9 stycznia.
Narodowy Dzień Żołnierzy Armii Krajowej to święto państwowe, które będzie obchodzone 14 lutego, w rocznicę powstania w 1942 roku tej formacji. Święto ma służyć upamiętnieniu ochotniczego wojska Polskiego Państwa Podziemnego, a także złożeniu hołdu kilkuset tysiącom Polek i Polaków, którzy stanęli do bohaterskiej walki z niemieckim okupantem
Armia Krajowa była największą i najsilniejszą podziemną armią w okupowanej przez Niemców Europie. AK została utworzona z przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w konspiracyjną organizację wojskową działającą na terenie Polski. Rozkaz podpisał Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych generał Władysław Sikorski. Dowódcą AK został generał Stefan Rowecki "Grot". Konspiracyjna armia działała do 19 stycznia 1945 roku.
Premier Donald Tusk spotkał się z załogą misji kosmicznej Ax-4 czyli Axiom Mission 4, która odwiedziła w ostatnich dniach Warszawę. Załoga ma wkrótce polecieć na międzynarodową stację kosmiczną. W grupie astronautów z różnych państw znajduje się polski naukowiec, doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski. Będzie to drugi Polak w kosmosie i pierwszy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, reprezentujący misję IGNIS. Poza nim będą też - Amerykanka, Węgier i Hindus. Szczegóły w naszym programie.
Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska spotkała się z Polakami żyjącymi w Czechach. Podczas rozmów z przedstawicielami działających w tym kraju polskich organizacji poruszyła między innymi temat wsparcia finansowego ich inicjatyw.
Opieka nad Polonią i Polakami za granicą to jedno z kluczowych zadań Senatu RP. Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśla konieczność zwiększenia przejrzystości w rozdysponowaniu środków finansowych, które są przeznaczane na wsparcie rodaków za granicą. Dotychczasowy system, pełen chaosu i pokrywających się programów, utrudniał skuteczną kontrolę nad wykorzystaniem budżetowych funduszy. Spotkanie relacjonuje w naszym programie Wojciech Stobby.
Przenosimy się również do Toronto. O noworocznym spotkaniu Kongresu Polonii Kanadyjskiej informuje Krystyna Piotrowska z Radia Polonia.
Mówimy także, że konkurs "Wybitny Polak", jest w tym roku dostępny dla kanadyjskiej Polonii.
Konkurs - inicjatywa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego – kreuje pozytywny wizerunek Polaków, pokazuje ich dokonania oraz wyróżnia i promuje osoby, które odniosły sukces w kraju i poza jego granicami.
Konkurs "Wybitny Polak" odbywa poza granicami Polski (edycje regionalne) oraz w kraju (edycja światowa). Za przeprowadzenie Konkursu w poszczególnych krajach odpowiadają Komitety Organizacyjne, utworzone przez lokalne organizacje polonijne. Organizowany jest w kilku krajach europejskich, trzy edycje są organizowane w Stanach Zjednoczonych.
W tym roku konkurs zainaugurowany będzie także w Kanadzie, w Toronto. 1 grudnia ubiegłego roku w Polskim Centrum Kultury im. JP II w Mississaudze koło Toronto odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji polonijnych, inaugurujące powołanie kapituły konkursowej Konkursu "Wybitny Polak" w Kanadzie.
Konkurs "Wybitny Polak" odbywa poza granicami Polski (edycje regionalne) oraz w kraju (edycja światowa). Za przeprowadzenie Konkursu w poszczególnych krajach odpowiadają Komitety Organizacyjne, utworzone przez lokalne organizacje polonijne. Organizowany jest w kilku krajach europejskich, trzy edycje są organizowane w Stanach Zjednoczonych. W tym roku konkurs zainaugurowany będzie także w Kanadzie, w Toronto. 1 grudnia ubiegłego roku w Polskim Centrum Kultury im. JP II w Mississaudze koło Toronto odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji polonijnych, inaugurujące powołanie kapituły konkursowej Konkursu "Wybitny Polak" w Kanadzie.
Z okazji 100. rocznicy urodzin prof. Andrzeja Stelmachowskiego Kancelaria Senatu, wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim, zorganizowała w Senacie konferencję jemu poświęconą. Jego współpracownicy, uczniowie i naukowcy mówili o różnych obliczach Andrzeja Stelmachowskiego - działacza, polityka, naukowca, prawnika, opiekuna Polonii. Relacjonujemy tę debatę.
Informujemy także o promocji polskiej kultury w Wielkiej Brytanii. UK/Poland Season 2025 startuje już w marcu! To ponad sto wydarzeń z zakresu filmu, teatru, sztuk wizualnych, designu i muzyki w kilkudziesięciu miastach Polski i Wielkiej Brytanii.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.