Część historycznych mitów funkcjonuje, bo jako silne mity założycielskie wryły się w tożsamość narodu. Jak wyważyć racje pomiędzy tworzeniem narodowych mitów nawiązujących do historii a krytycznym osądem tego, co nam się w historii przydarzyło?
47:02 2025_02_20 19_10_37_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Dlaczego warto dekonstruować historyczne mity? Książka "Historia (nie) na sprzedaż" (O wszystkim z kulturą/ Dwójka)
"Historia (nie) na sprzedaż"
To, że historię się sprzedaje, jest oczywistością, o której trzeba sobie przypominać i nie dać się jej kupić. Historia jest częścią gry politycznej, procesu tożsamościowego. Każdy ją ma i my jako społeczeństwo także. Naturalnym jest, że historia wchodzi w targ pomiędzy partiami politycznymi a ideologiami. Pamiętanie o tym jest ważne, by nie dać się uwieźć - zaznaczył w Dwójce profesor Robert Traba, autor książki "Historia (nie) na sprzedaż".
- W szkole nie uczymy tego, jak ważna jest historia w sensie myślenia historycznego. Nie pamiętamy o tym, że to przecież nie konkurencja pt. "kto jest bardziej patriotyczny". Myślę, że gdy wykształcimy myślącego obywatela, to on będzie najbardziej patriotyczny i pożyteczny dla państwa, siebie i dla nas - wyjaśniał. - Ta książka to podkreślenie, że warto myśleć i nie dać się manipulacjom - dodał.
Czytaj także:
Profesor Robert Traba - historyk, politolog, wieloletni dyrektor Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie i współprzewodniczący Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej. Zachęca do dekonstruowania mitów i jednocześnie przypomina o niejednoznaczności oraz ambiwalencji historii.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzenie: Jakub Kukla
Goście: prof. Robert Traba (historyk)
Data emisji: 20.02.2025
Godz. emisji: 19.10
zch