Jazz Top – plebiscyt, który nobilituje twórców polskiego jazzu

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2025 09:30
Kilka dni temu w czasopiśmie Jazz Forum ukazała się ankieta Jazz Top, w ramach której czytelnicy lub krytycy - na zmianę - decydują o tym, kto w minionym roku wywarł na słuchaczach największe wrażenie. Dzięki temu dowiedzieliśmy się między innymi, kto jest Artystą Roku, a kto Nową Nadzieją w dziedzinie jazzu.
Dlaczego Zbigniew Seifert został Muzykiem Wszech czasów, a Leszek Możdżer Muzykiem Roku? Odpowiedź na to pytanie przyniesie piątkowy Jazzowy Poranek Dwójki
Dlaczego Zbigniew Seifert został Muzykiem Wszech czasów, a Leszek Możdżer Muzykiem Roku? Odpowiedź na to pytanie przyniesie piątkowy Jazzowy Poranek DwójkiFoto: Cezary Piwowarski/ Polskie Radio

Największym, bo aż potrójnym zwycięzcą plebiscytu Jazz Top został wirtuoz fortepianu i znakomity kompozytor Leszek Możdżer. Wizjoner i innowator, okrzyknięty nie tylko Artystą Roku, ale również zwycięzcą w kategoriach fortepianu i najlepszego kompozytora.


Posłuchaj
12:51 Poranek Dwójki 2025_02_07-08-30-28.mp3 Paweł Brodowski o wynikach plebiscytu Jazz Top (Poranek Dwójki)

Leszek Możdżer - zwycięzca potrójny

- Moim zdaniem to artysta wybitny, geniusz. W zeszłym roku dokonał rzeczy nowatorskich; takich, na które nigdy nikt wcześniej się nie porwał. Mam na myśli płytę Beamo. Takiej płyty kolejnej pewnie nie będzie, a jeśli nawet będzie, to jej autorem zostanie Leszek Możdżer, bo to jest jego idea, bardzo indywidualna - zwrócił uwagę redaktor naczelny Jazz Forum Paweł Brodowski.

Czytaj też:

Zbigniew Seifert w Panteonie Sław

Od kilku lat jedną z kategorii jest również Muzyk Wszech Czasów. Do tej pory w Panteonie Sław pojawiły się takie nazwiska, jak Krzysztof Komeda (2019), Tomasz Stańko (2020), Wojtek Karolak (2021), Zbigniew Namysłowski (2022) i Jan Ptaszyn Wróblewski (2023). Do tej Wielkiej Piątki dołączył w tym roku nieodżałowany Zbigniew Seifert.

- Za kilka dni minie 45. rocznica jego przedwczesnej śmierci. Muzyk niezwykły. Kiedy odchodził, był na progu światowej kariery. Ja miałem szczęście być w Nowym Jorku, kiedy nagrywał płytę Passion, i zrobiłem ze Zbyszkiem ostatni wywiad. Pamięć o nim pielęgnowana jest między innymi przez konkursy skrzypcowe jego imienia. Jego obecność w tym panteonie jest jak najbardziej uzasadniona - podkreślił krytyk muzyczny.

Hania Derej i Blu/Bry - nadzieja polskiego jazzu

Jak co roku, Jazz Top powoduje zamieszanie w branży muzycznej, przynosząc wiele niespodzianek. Jedną z ciekawszych kategorii jest Nowa Nadzieja. W kategorii indywidualnej zatriumfowała Hania Derej – 20-letnia pianistka, kompozytorka i dyrygentka. Jako Zespół na pierwsze miejsce wskoczył kwintet Blu/Bry, który szturmem podbija najważniejsze jazzowe konkursy.

- Według mnie to zespół fenomenalny. Pierwszy raz słuchałem ich w Dwójce, w cyklu Jazz.PL. To ogromna niespodzianka i życzymy im wielu sukcesów - mówił Paweł Brodowski.

Jak mówił gość Dwójki, plebiscyt Jazz Top daje poczucie nobilitacji artystom. - To przede wszystkim potwierdzenie ich aktualnej pozycji na rynku. Widzę, jak duży odzew jest na Facebooku. Laureaci, dowiedziawszy się o zwycięstwie, cieszą się i dziękują za dostrzeżenie i uznanie. Moim zdaniem to najważniejsze doroczne kryterium polskiego jazzu.

Wszystkich laureatów można odnaleźć na stronie internetowej czasopisma lub w aktualnym numerze Jazz Forum. Wielu z nich można będzie usłyszeć już w marcu, podczas gali Jazz Top w Szczecinie.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Roch Siciński

Goście: Paweł Brodowski (redaktor naczelny Jazz Forum, krytyk muzyczny)

Data emisji: 7.02.2025

Godz. emisji: 8.30

am/kor

Czytaj także

"Czy złożyłabyś tu jaja?" - wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2025 21:11
"Czy złożyłabyś tu jaja?" - wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jej autorkami są artystki zrzeszone w grupie ZAKOLE.
rozwiń zwiń