Nieznane prace Stanisława Ignacego Witkiewicza. Pokaz Witkacy (nie)znany

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2025 15:52
Prywatne kolekcje i ponad 500 nieznanych prac Witkacego można obejrzeć w wirtualnym Katalogu Dzieł Zebranych. Z okazji 140. rocznicy urodzin artysty fundacja Common Arts zaprezentowała zaktualizowane i zdigitalizowane zbiory.
Ponad 500 nieznanych prac Witkacego można obejrzeć w wirtualnym Katalogu Dzieł Zebranych.
Ponad 500 nieznanych prac Witkacego można obejrzeć w wirtualnym Katalogu Dzieł Zebranych.Foto: PAP/Alamy Stock Photo

Kuratorka Iwona Wojnarowicz przekonuje, że wiele obrazów Witkacego jest wciąż nieznanych, bo znajduje się w zbiorach prywatnych. - Ideą pokazu, jak i katalogu jest dotarcie do jak największej liczby osób prywatnych, które posiadają w swoich zbiorach prace Witkacego. W tym momencie katalog liczy ponad 500 prac, do końca roku będzie tysiąc, za dwa lata półtora tysiąca, ale mamy nadzieję, że wraz ze zgłaszaniem się właścicieli właśnie tych nieodkrytych prac ta liczba będzie dużo, dużo większa - wyjaśnia kuratorka.

Posłuchaj
00:19 witkacy 1.mp3 Iwona Wojnarowicz o nieznanych pracach Witkacego (IAR)

Czytaj także: 


Witkacy (nie)znany

Doktor Paweł Polit, redaktor katalogu, podkreśla, że w jedynej dotąd publikacji na temat dorobku Witkacego umieszczonych zostało sto czarno-białych zdjęć jego obrazów. Dziś wiadomo, że obrazów było około 3 tysięcy. W wirtualnym Katalogu Dzieł Zebranych znajduje się zakładka "odkrycia", w której znaleźć można właśnie te nieznane dotąd obrazy.

Posłuchaj
00:19 witkacy 2.mp3 Paweł Polit o dorobku Witkacego (IAR)

W katalogu dostępna jest także zakładka dla prywatnych kolekcjonerów. Mogą skorzystać z niej wszyscy, którzy chcieliby zgłosić prace posiadane w swoich zbiorach.

W siedzibie fundacji Common Arts w Warszawie prezentowanych jest kilkanaście obrazów i zdjęć ze zbiorów prywatnych. Galeria jest otwarta codziennie, a wystawa będzie dostępna do 15 marca. 

*** 

Stanisław Ignacy Witkiewicz

Był jednym z najoryginalniejszych twórców kultury polskiej. Malarz, pisarz, dramaturg, filozof, fotograf, twórca słynnych portretów, a także główny teoretyk awangardowej grupy malarzy formistów. Założył w Zakopanem Teatr Niezależny, w którym objął kierownictwo artystyczne.

 

Edukacją Stanisława Ignacego zajął się jego ojciec – wybitny polski malarz, architekt i pisarz Stanisław Witkiewicz, który uważał, że szkoła niszczy indywidualność. Organizował więc synowi domowe korepetycje, które często prowadzone były przez wybitnych artystów i profesorów uniwersyteckich. Młody Witkiewicz pisał dramaty i prace filozoficzne, interesował się malarstwem, fotografią i naukami ścisłymi. W 1905 roku wbrew woli ojca rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

*** 

IAR/zch/kor/pg

Czytaj także

Kolekcja Sztuki Nowoczesnej dostępna dla zwiedzających. Pierwsza taka wystawa w MSN

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2025 18:11
Muzeum Sztuki Nowoczesnej po wielu latach trafiło w końcu do stałej siedziby. Dzięki nowej przestrzeni zbiory muzeum mogą zostać zaprezentowane zwiedzającym. Karol Sienkiewicz, krytyk i historyk sztyki, opowiedział w Dwójce o szczegółach wystawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na antenie i na scenie - ostatnie przygotowania do premiery. Słuchowisko "ONI" wg dramatu Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2025 14:08
Efekty synchroniczne, muzyka wykonywana na żywo, a do tego magia radiowego słuchowiska ukazana na teatralnej scenie. W Teatrze STUDIO trwają ostatnie przygotowania do premiery sztuki "Oni" Stanisława Witkiewicza. Za teatralne kulisy wybrał się Jan Kanty Zienko.
rozwiń zwiń