Grafik, rysownik, felietonista i pisarz - wspomnienie Marcina Wichy

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2025 21:37
"Nie znikniemy bez śladu. A nawet jak znikniemy, to zostaną nasze rzeczy, zakurzone barykady" - pisał w jednej ze swych książek zatytułowanej "Rzeczy których nie wyrzuciłem" Marcin Wicha. Grafik, rysownik, felietonista i pisarz odszedł kilkanaście dni temu.
Pisarz, grafik, laureat Nagrody Literackiej Nike Marcin Wicha podczas sesji zdjęciowej w Milanówku w 2021 roku.
Pisarz, grafik, laureat Nagrody Literackiej Nike Marcin Wicha podczas sesji zdjęciowej w Milanówku w 2021 roku.Foto: Albert Zawada/PAP

Marcin Wicha spoczął na warszawskich Powązkach Wojskowych. Artysta projektował okładki książek, czasopism, plakaty i znaki graficzne. Pisał felietony dla "Pisma", "Polityki", "Tygodnika Powszechnego", publikował w "Autoportrecie", "Literaturze na Świecie", ale przede wszystkim pozostawił swoje książki - dla dzieci i dorosłych.

Dla młodych czytelników napisał takie pozycje jak "Klara. Proszę tego nie czytać", "Łysol i Strusia. Lekcje niegrzeczności", "Bolek i Lolek. Genialni detektywi" i "Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka". Był również autorem książek dla dorosłych: "Jak przestałem kochać design", "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" i eseistycznej biografii "Kierunek zwiedzania". Opublikował także zbiór felietonów "Nic drobniej nie będzie" i esejów o projektowaniu "Gościnne występy".

Za książkę "Rzeczy, których nie wyrzuciłem", autobiograficzną opowieść o żałobie po matce, został uhonorowany Paszportem "Polityki", Nagrodą Literacką "Nike" oraz "Nike" czytelników, jak i Nagrodą Literacką im. Witolda Gombrowicza.

Gośćmi audycji będą: Justyna Sobolewska, Dorota Leśniak-Rychlak i Paweł Szamburski.

*** 

Na audycję O wszystkim z kulturą w czwartek (6.01) w godz. 19.10- 20.00 zaprasza Aldona Łaniewska-Wołłk.

zch

Czytaj także

Róża Luksemburg. Ważna postać życia politycznego na przełomie wieków

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2025 20:36
Weronika Kostyrko to autorka biografii "Róża Luksemburg. Domem moim jest cały świat". W swojej książce nie tylko przybliża losy historycznej postaci. Przedstawia też okoliczności społeczne oraz polityczne czasów, w których żyła Luksemburg. W Dwójce autorka opowiedziała o kulisach swojej pracy i tym, co udało jej się odnaleźć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Callas - fenomen opisywany na kartach literatury i taśmie filmowej

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2025 19:00
Jedna z największych artystek w historii świata. Obdarzona sopranem dramatycznym grecka śpiewaczka operowa o międzynarodowej sławie. Nazywana La Divina, czyli "Boska", primadonna mediolańskiej La Scali i Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Maria Callas wciąż inspiruje literaturę i kinematografię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W ciągłej drodze i w ruchu. Krzysztof Zanussi i jego nieustanne dążenia

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2025 20:50
Kulisy pracy artystycznej i prywatne życie Krzysztofa Zanussiego - to główne tematy wystawi w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Ekspozycję "Krzysztof Zanussi. Zależy, jak się patrzy" przygotowano z okazji 85. urodzin reżysera i scenarzysty, który w Dwójce opowiedział o tym, że jego życie, jest naprawdę bardzo zajęte. 
rozwiń zwiń