Dziecięcy wózek i sejf zapomniane w pociągu
W 2024 pociągi PKP Intercity przewiozły 78,5 mln pasażerów, o ponad 10 mln więcej niż w 2023. Rosnąca liczba podróżnych, to nie tylko rosnące wpływy z biletów. To także rosnąca liczba zapomnianych w pociągu przedmiotów. W okresie od 1 lutego 2024 do 31 stycznia 2025 pasażerowie Intercity zostawili w pociągach 25 675 rzeczy, czyli o ponad 12,5 tysiąca więcej, niż w poprzednim roku.
W pociągach zostają nie tylko drobiazgi, takie jak czapki, rękawiczki czy reklamówki z drobnymi zakupami. Pasażerowie potrafią zapomnieć zabrać rzeczy, które wydawałoby się trudno przegapić, wśród nich dziecięcy wózek, sejf (z zawartością!) czy nawet ekspres do kawy. Przy czym PKP IC nie podało czy był to klasyczny ekspres, czy kapsułkowy, co może mieć znaczenie z uwagi na rozmiar. Kapsułkowe są małe i można je "przegapić".
W pociągach zostawały też zapomniane bagaże, ale także gitara, mandolina czy ukulele. Zostawienie za sobą fletu to, w tym kontekście, drobne przegapienie. Ludzie potrafili też zapomnieć zabrać sprzętu elektronicznego - sądząc po regularnych wpisach na grupach zrzeszających pasażerów w mediach społecznościowych, zostawienie telefonu w wagonie jest częstym przypadkiem.
Jak odzyskać zagubiony bagaż lub przedmiot?
W 2024 roku PKP Intercity wprowadziło elektroniczny rejestr rzeczy znalezionych. Dzięki temu podróżni mają możliwość wyszukania zagubionej/pozostawionej w pociągu rzeczy, według daty, numeru pociągu jego relacji, stacji znalezienia (na podstawie zgłoszenia znalazcy) oraz rodzaju rzeczy. Miejsce pobytu zguby można ustalić, kontaktując się z dowolnym punktem rzeczy znalezionych. Ich wykaz znajduje się na stronie PKP IC.
Wykaz zagubionych rzeczy można znaleźć pod tym linkiem.
Trzeba jednak pamiętać, że PKP Intercity przechowuje rzeczy przez 3 dni, a potem przekazuje je do odpowiedniego starosty powiatowego. Przy czym starosta może odmówić przyjęcia rzeczy wartej mniej niż 100 zł. Czyli po 3 dniach od zgubienia należy swojej rzeczy szukać w odpowiednim dla miejsca jej znalezienia powiecie. Jeżeli starosta nie przyjmie zguby, Intercity przechowuje rzecz przez 30 dni, po czym albo ją utylizuje, albo oddaje organizacji charytatywnej.
Czytaj także:
Źródło: PKP IC/AM