Krążek, o którym mowa była w audycji, nosi tytuł "Jadąc przez Roztocze" i został uhonorowany drugą nagrodą w konkursie na Fonogram Źródeł Roku 2009. Płyta repertuarem sięgnęła w malowniczy rejon o ciekawej specyfice muzyczne. Wyjątkowością Roztocza są instrumenty dęte: flety poprzeczne, waltornie, tuby, puzony, na których grano na weselach obok skrzypiec. Taki zestaw instrumentalny obowiązywał na lokalnych weselach jeszcze do lat 70., a siła tamtejszych orkiestr dętych do dziś uchowała się jeszcze właściwie tylko przy oddziałach straży pożarnej.
ZGŁOŚ SIĘ RADIOWYCH KONKURSÓW FONOGRAFICZNYCH!
Roztocze to pasmo wzgórz, które zaczyna się pod Lublinem, a kończy pod Lwowem. - To było dla mnie bardzo ważne, że kultura tego regionu w pewnym momencie - razem z granicą - zostaje gwałtownie odcięta - wspominał Andrzej Bieńkowski. Przyznał też, że jednoznaczny opis muzycznej kultury regionu jest trudny do przedstawienia, bo opiera się na etnograficznych podziałach jeszcze z lat 50. XX wieku, które miały mylić kategorie geograficzne, polityczne i etnograficzne, a także mylić muzykę i śpiewy.
W audycji słuchaliśmy m.in. jednej z najważniejszych kapel regionu, Kapeli Braci Dudków, śpiewów obrzędowych, a także wspomnień z wieloletnich podróży Bieńkowskich po Roztoczu.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadził: Andrzej Bieńkowski
Data emisji: 5.02.2021
Godzina emisji: 15.15