Równo 100 lat temu - 1 lutego 1925 roku - została nadana pierwsza próbna audycja radiowa ze stacji przedsiębiorstwa Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie. Wówczas o godz. 18.00 inżynier Roman Rudniewski wypowiedział historyczne słowa: "Tu próbna stacja radionadawcza PTR w Warszawie, fala 385 metrów".
117:17 2025_02_01 14_59_46_PR2_Dwojka_na_miejscu.mp3 100-lecie nadania pierwszej próbnej audycji radiowej w Polsce (Dwójka na miejscu)
Datę tę uznaje się nie tylko za początek radiofonii w naszym kraju, ale i za początek nowego rozdziału polskiej kultury, który trwa do dziś.
Prowizoryczne początki polskiej radiofonii
Pierwsze w Polsce studio radiowe mieściła się w siedzibie Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego na ul. Narbutta 29 w Warszawie.
Czytaj także:
- Jeden z pokoików, który miał 3 okna oklejono suknem w zielonym kolorze. Na hamaku ze specjalnego filcu podwieszono mikrofon w kształcie tuby cylindrycznej. Podobno ważył on kila kilogramów. Z tego co pamiętam był to mikrofon dynamiczny, przetwarzający fale akustyczne poprze promieniowanie elektromagnetyczne. To było jedyne studio - tłumaczył Krzysztof Michalski, pierwszy prezes Polskiego Radia S.A i wieloletni dziennikarz rozgłośni publicznej.
Są powody do świętowania
Radio zrewolucjonizowało świat i miało swój udział w najważniejszych wydarzeniach w historii. Stało się także medium docierającym do odbiorców z najnowszymi informacjami ze świata muzyki, kultury czy sztuki.
100. urodziny Polskiego Radia świętować z nami goście, którzy opowiadali o początkach polskiej radiofonii i jej bogatej historii. Poza Krzysztofem Michalskim byli to również:
- Krzysztof Sagan - reżyser dźwięku, znawca i miłośnik radiofonii ,
- Tomasz Lerski, varsavianista i historyk kultury,
- Małgorzata i Teresa Baruckie, archiwistki Polskiego Radia.
Posłuchaj, jak się to wszystko zaczęło.
***
Tytuł audycji: Dwójka na miejscu
Prowadzenie: Jakub Kukla
Data emisji: 1.02.2025
Godz. emisji: 15.00
pg