W ostatnim czasie we Francji wydano box DVD z najważniejszymi filmami w języku jidisz. Znalazły się na nim dwa filmy z Polski: "Dybuk" w reżyserii Michała Waszyńskiego oraz film dokumentalny Aleksandra Forda "Droga młodych".
Michał Waszyński, autor największych bodaj przedwojennych kinowych przebojów, jak "Znachor", "Profesor Wilczur" czy komedii z Bodo i Dymszą, realizując "Dybuka" wrócił do swych żydowskich korzeni. W dziele tym stworzył niezwykłą, metafizyczną opowieść o nieszczęśliwej miłości, adresowaną do licznej w Polsce przed wojną żydowskiej publiczności. Film ten, ze względu na swoje walory artystyczne, wyróżnia się nie tylko na tle przedwojennych polskich filmów jidisz, ale także komercyjnej produkcji polskojęzycznej, której większość stanowiły nieskomplikowane w treści i formie melodramaty i komedie z ulubionymi aktorami.
Druga wojna światowa położyła kres kinu jidysz, które później, mimo prób, już się nie odrodziło. Do dziś budzi jednak duże zainteresowanie, a niektóre filmy, poddane cyfrowej obróbce, ukazują się na płytach DVD.
O fenomenie kina żydowskiego opowie prof. Tadeusz Lubelski.
***
Na audycję "Rozmowy o kinie" w piątek (13.04) w godz. 14.30-15.00 zaprasza Anna Fuksiewicz.
bch/pg