Polskie Radio
Section05

Antoni Dudek

Świat w powiększeniu. "W UE istnieje ekonomiczny podział na Wschód i Zachód"

Czy mimo przynależności do Unii Europejskiej występuje ciągle podział na Wschód i Zachód? Jak to wpływa na relacje polsko-niemieckie? Na te pytania na antenie Polskiego Radia 24 próbowali odpowiedzieć: prof. Antoni Dudek (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) i prof. Jerzy Eisler (Polska Akademia Nauk).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT zimna wojna HISTORIA Jerzy Eisler Europa Unia Europejska POLSKA Niemcy

Historyk: Gomułka zdecydował o użyciu broni na wybrzeżu

- Początek spisku przeciw Władysławowi Gomułce nie jest znany, natomiast w dniach robotniczej rewolty na wybrzeżu w Grudniu 1970 r. on się rozwija i po tygodniu doprowadza do odsunięcia I sekretarza KC PZPR od władzy - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Antoni Dudek, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski historia PRL PRL Grudzień 1970 strajki Jerzy Jachowicz milicja

Grzegorz Motyka: UPA chciała, by wyglądało to na zryw ludowy

- Wszystkie dowody pokazują bardzo wyraźnie, że od pierwszej do ostatniej wymordowanej wioski, to wszędzie były oddziały UPA i OUN. To była do tego stopnia operacja zorganizowana, że czasami w planach liczyło się pudełka zapałek, które były wręczane przymusowo zmobilizowanym chłopom, którzy mieli brać udział w napadach - mówił w Dwójce prof. Grzegorz Motyka.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Rzeź Wołyńska Ukraina II wojna światowa IPN

Debata dnia: Eksperci o Powstaniu Warszawskim

74. lata temu o godzinie 17. wybuchło Powstanie Warszawskie. Pierwsze walki zaczęły się jeszcze przed godziną "W" na Żoliborzu. W obronie stolicy przez 63 dni walczyli żołnierze, harcerze oraz ludność cywilna. O celowości powstańczego zrywu dyskutowali w "Debacie dnia” w Polskim Radiu 24 Łukasz Kobeszko ("Nowa konfederacja”), historyk, prof. Antoni Dudek (UKSW) i Piotr Legutko (TVP Historia).
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Piotr Legutko HISTORIA Warszawa