Polskie Radio
Section05

Barbara Marcinik

Audio-teatr w U–jazdowskim, "Chłopaki płaczą" w Dramatycznym

W ubiegłym roku Tomasz Man eksperymentował w Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, przedstawiając sześć premier pod hasłem "audio-teatr", zatytułowanych "Bóg i proch". Były to utwory formalnie łączące słuchowisko ze spektaklem. Tematycznie stanowiły one próby współczesnego odczytania wybranych Ksiąg Starego Testamentu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wojciech Dorosz TEATR KULTURA Tomasz Man małgorzata kożuchowska Adam Woronowicz

Wonderland – Neverland. Niezwykła podróż w "Trójce pod księżycem"

4 marca odbyły się w Warszawie dwie premiery: w Teatrze Narodowym – "Alicji Krainy Czarów", oraz w Teatrze Dramatycznym – "Piotrusia Pana". Oba spektakle powstały na podstawie słynnych powieści, których głównymi bohaterami są dzieci, usytuowane w baśniowej przestrzeni na pograniczu jawy i snu, marzeń, przekraczania tego, co możliwe. To Lewisa Carrolla "Alicja w Krainie Czarów" i "O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra" oraz Jamesa Matthew Barrie’ego "Piotruś Pan i Wendy" i "Piotruś Pan, czyli chłopiec, który nie chciał dorosnąć". 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR

"Przedwiośnie" w teatrze na przedwiośniu 2023

Obserwujemy wielki powrót tytułów klasyki polskiej literatury/powieści do teatru. Młodzi i średniego pokolenia twórcy (reżyserzy, dramaturdzy, autorzy adaptacji) podejmują udane próby realizacji sztuk na podstawie klasyki, a także kanonicznych lektur: "Noce i dnie" (Teatr Horzycy w Toruniu) "Cudzoziemka" (Teatr Polski w Poznaniu), "Nad Niemnem" (Teatr Osterwy w Lublinie). W Teatrze Miejskim w Gdyni przygotowywana jest adaptacja "Jądra ciemności". Tam również odbędzie się kolejna premiera adaptacji klasyki literatury światowej, czyli "Czarodziejskiej góry". W tym sezonie aż dwa teatry warszawskie przygotowały premiery na podstawie dzieła Lewisa Carrolla (Ateneum oraz Teatr Narodowy, w którym premiera niebawem).  
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Pieróg TEATR wystawa CSW Zamek Ujazdowski premiera Stefan Żeromski Trójka

Czarnik i Imiela – aktorzy śpiewający w "Trójce pod księżycem"

Obaj urodzili się w latach 70. XX w. Ukończyli Wydziały Aktorskie – Konrad Imiela w krakowskiej PWST (filia we Wrocławiu), Marcin Czarnik w warszawskiej Akademii Teatralnej. Imiela pozostał we Wrocławiu. Od 2003 roku wierny Teatrowi Muzycznemu Capitol, którego jest obecnie dyrektorem artystycznym. Czarnik wędruje między Wrocławiem, Gdańskiem, Warszawą i Krakowem. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA piosenka aktorstwo Wrocław Wiesław Dymny Anna Dymna Trójka

Teatr i świat w "Trójce pod Księżycem" [POSŁUCHAJ]

Podsumowania ubiegłego roku w teatrze, roku kończącej się pandemii, roku nasilenia działań wojennych za naszą wschodnią granicą oraz narastającego kryzysu globalnego, skłoniły nas do zadania pytania, jak teatr poradził sobie z zaistniałą sytuacją? Teatr ma bowiem szansę najszybciej reagować na zmiany. Spoczywa więc na nim szczególna odpowiedzialność. Pytanie to dotyczy teatru "angażującego się", choć mają naturalnie prawo istnieć i te rozrywkowe i te dla młodszego widza.
Zobacz więcej na temat:  Trójka TEATR KULTURA

Archiwalna "Sekcja" znów na "Scenie teatralnej Trójki"

Rok 2023 na "Scenie teatralnej Trójki" rozpoczęliśmy przypomnieniem najstarszego i jednego z najsłynniejszych cykli Programu 3. W 2012 roku Teatrzyk Zielone Oko, bo o nim mowa, znalazł się wśród 33. audycji wyróżnionych przez słuchaczy z okazji półwiecza Trójki – od której jest zresztą tylko o 5 lat młodszy.
Zobacz więcej na temat:  Scena Teatralna Trójki KULTURA TEATR słuchowisko Wojciech Dorosz Mariusz Bonaszewski Przemysław Bluszcz Anna Wieczur-Bluszcz pr poleca

Rożdiestwo Christowo 2023 – prawosławna Wigilia w "Trójce pod Księżycem"

Boże Narodzenie w kościołach wschodnich w tym roku obchodzone jest 13 dni po katolickich Świętach. Prawosławna Wigilia spotyka się ze Świętem Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli. Kościół zachodni celebruje Narodzenie Pańskie według kalendarza gregoriańskiego. Cerkiew wierna jest staremu kalendarzowi, juliańskiemu. Jak trwająca od prawie jedenastu miesięcy wojna za nasza wschodnią granicą zmieniła to, co do tej pory dyktowała tradycja?
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Dorosz