Polskie Radio
Section05

Barbara Marcinik

"Dżez baba ryba" na Scenie teatralnej Trójki u progu sezonu letniego

– Do ledwo ponad 40-tysięcznego miasta przyjechało aż kilkadziesiąt tysięcy fanów… – zdanie to brzmi znajomo, ale nie odnosi się do tego, co właśnie ma miejsce w Sopocie, czyli "najazdu" gości tuż przed sezonem wakacyjnym 2021. Pochodzi ono ze stron Polskiego Radia, a historia dotyczy zdarzeń sprzed 65 lat. I o nich opowiada słuchowisko, które przedstawimy w pierwszą niedzielę czerwca na Scenie teatralnej Trójki (premiera odbyła się w Jedynce w 2018 roku).
Zobacz więcej na temat:  Kuba Sadowski Jazz Jamboree Sopot Trójka KULTURA

"Teatr Manekinów", czyli dawno, dawno temu...

Tak głęboko jeszcze nie sięgaliśmy do szaf ze starymi taśmami. Dawno, dawno temu, do lat 80., Teatr Polskiego Radia mieścił się w budynku przy Myśliwieckiej 3/5/7. Niewielu już dziennikarzy Programu 3 pamięta tamte studia, wtedy należące do najsłynniejszych studiów radiowych, jedynych w swoim rodzaju. W obecnej, od ponad 30 lat, siedzibie Teatru PR pracuje natomiast nadal kilku reżyserów oraz realizatorów dźwięku, którzy współtworzyli słuchowiska przy Myśliwieckiej. Należy do nich Waldemar Modestowicz, którego twórczości minifestiwal zorganizowaliśmy w maju na Scenie Teatralnej Trójki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Scena Teatralna Trójki Bruno Schulz Waldemar Modestowicz

"Człowiek z lodu", czyli różne skutki odmrażania [POSŁUCHAJ]

"Odmrażanie" jest od roku jednym z najczęściej pojawiających się słów w dyskursie publicznym. Czekamy właśnie na kolejne "odmrożenie", między innymi, życia teatralnego. Nam, przed rokiem – po 6 czerwca – przyszło do głowy porównanie z sytuacją w filmie "Seksmisja" i zaczęliśmy używać słowa "dehibernacja". Skojarzenie ze słynną komedią pomagało w procesie oswajania sytuacji, w jakiej znalazła się uwięziona od trzech miesięcy w sieci i próbująca się z niej wyzwolić kultura. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Danuta Stenka

Milva, Profesor, Fryderyki i niespodzianki

To szczególne wydanie "TPK", gdyż przypadło nam w udziale spotkanie na pograniczu: kończącego się kwietnia i rozpoczynającej się majówki. W tym roku maj będzie miesiącem wychodzenia z "zamknięcia". Na jak długo? Sporo zależy od nas. Kultura wychodzić będzie z sieci do realu stopniowo. Na razie nie możemy zaplanować pójścia do teatru czy kina. Na wizytę w muzeum lub galerii musimy poczekać jeszcze dwa tygodnie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Majewski Kuba Sadowski TEATR

W poszukiwaniu "Pasażera" [POSŁUCHAJ]

14 kwietnia minęła ósma rocznica premiery słuchowiska Darka Błaszczyka na "Scenie Teatralnej Trójki" pod tytułem "Pasażer Luter". Przypadek sprawił, że postanowiliśmy właśnie teraz powtórzyć to słuchowisko. Przypadkiem także, w ubiegłą niedzielę, przypomnieliśmy inną "muzyczną" realizację tego reżysera, czyli "Dzień, w którym umarł Prokofiew".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA TEATR Dariusz Błaszczyk Anna Cieślak Łukasz Garlicki Marek Wiernik

Uroboros – pętla czasu [POSŁUCHAJ]

– Wszystko ma swój czas – głosi Księga Koheleta, która stanowi swoisty wehikuł czasu w słuchowisku Wojciecha Fułka z 2013 roku. W Wielkanoc 2021 powtarzamy je na "Scenie Teatralnej Trójki", bo ów wehikuł przenosi nas niespodziewanie do teraźniejszości. W sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, słowa biblijnego Eklezjastesa mogą nam coś ważnego podpowiedzieć.
Zobacz więcej na temat:  Scena Teatralna Trójki Janusz Kukuła TEATR Jakub Sadowski

Utrwalona kruchość

"Być może właśnie ta od dawna utrwalona kruchość pozwala im teraz przetrwać... przytomnie i z odwagą". Oni to teatr i jego artyści, których "profesja z założenia utkana jest z delikatnej tkanki". Tak o ludziach teatru, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, napisała w tradycyjnym Orędziu Helen Mirren – Oscarowa Królowa, brytyjska aktorka nie tylko filmowa, nade wszystko teatralna właśnie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler Piotr Majewski KULTURA TEATR

"Spróbuj opiewać okaleczony świat". Wspominamy Adama Zagajewskiego

To pierwsze słowa jednego z najsłynniejszych polskich wierszy, przetłumaczonego przez Clare Cavanagh, który po zamachach z 11 września 2001 roku trafił na eksponowaną stronę "New Yorkera". W tym tkwi siła poezji: pisana w określonych okolicznościach wybrzmiewa mocno w innym miejscu i czasie i powraca, tak jak dziś, działając nadal.
Zobacz więcej na temat:  Adam Zagajewski Trójka KULTURA poezja Włodek Pawlik