Polskie Radio
Section05

DAB+

Wokół edukacji demokratycznej. "Decydowanie i wspólnota"

- W edukacji demokratycznej każda młoda osoba i każdy dorosły jest zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących tej społeczności. Może sam decydować, co robi, zarówno edukacyjnie, jak i społecznie, dopóki to nie wchodzi w granice innych osób. Wolność do decydowania, tworzenie wspólnoty i społeczności to filary edukacji demokratycznej, szkół demokratycznych na całym świecie - mówiła Olga Kulesza, która wraz z Marianną Kłosińską gościły w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci radio bez reklam Marcin Perfuński szkoła demokracja

"Szkolne lifehacki". Jak sprawić, by szkoła stała się lepszym miejscem?

- Jestem za tym, żeby każdy w szkole miał prawo głosu. Czasy komuny czy pruskiej szkoły, w której ty siedzisz cicho, bo nauczyciel ma rację i kropka, się skończyły. To kwestia społecznej ewolucji, tego się nie da powstrzymać - mówił Lesław Dzik, autor książki "Szkolne lifehacki. Kiedy szkoła cię wkurza, a ty chcesz robić to, co kochasz".
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci radio bez reklam Marcin Perfuński szkoła

Polskie Radio Dzieciom o problemie niepłodności w najnowszym podcaście "N97"

"N97" to nowy podcast Polskiego Radia Dzieciom poświęcony niepłodności. Premiera już 15 października. Program będzie bezpieczną, intymną i merytoryczną przestrzenią do wymiany doświadczeń, zwierzeń i edukacji. Wśród gości będą lekarze, eksperci, ale przede wszystkim mamy. Zarówno te spełnione, jak i te, które pozostają w rodzicielskiej poczekalni. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców

"Duchowy przewodnik po Polsce" czyli gdzie straszy i dlaczego?

Czarny pies strzegący zamku w Ciechanowie, kaszubskie bóstwa i demony, wędrujący głaz znad Hańczy czy Żółta Dama, którą można spotkać na zamku w Liwie, to tylko niektórzy z bohaterów, których historię warto poznać. Najciekawsze legendy i opowieści z dreszczykiem przedstawiła w "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom Martyna Skibińska, autorka "Duchowego przewodnika po Polsce".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci dzieci kultura dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom podróże po Polsce podróż z dzieckiem natura

Jajko, kura, czy jajecznica, czyli co kryje się w skorupce?

- Zanim w jajku zamieszka pisklak to trzeba stworzyć mu odpowiednie warunki. Dobrą wilgotność i temperaturę. Potem odpowiednio długo wysiadywać a w trakcie obracać, mieszać i zmieniać ich położenie. Zatem jest to proces nudny, ale bardzo odpowiedzialny który w niektórych przypadkach może trwać nawet blisko 2 miesiące powiedział Jacek Karczewski - przyrodnik, autor książek o ptakach, ze Stowarzyszenie Jestem na ptak który był gościem "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci dzieci kultura dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom podróże po Polsce podróż z dzieckiem natura jajko na twardo jajko Jaja w kuchni

Terapia dla par. Gdy rodzicielstwo staje się wyzwaniem

- Na pewno rodzicielstwo jest wyzwaniem i na pewno jest ogromną zmianą dla każdej pary. Można mieć różne marzenia na temat tego, jakimi będziemy rodzicami, ale życie weryfikuje te marzenia, stawia przed ludźmi wyzwania, na które żaden związek nie może się przygotować - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Agnieszka Serafin - psychoterapeutka, psycholożka i socjolożka.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci radio bez reklam terapia

Co wspólnego ma miłorząb z dinozaurami? Sekrety drzew w "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom

- Ogród Botaniczny jest wspaniałym miejscem do odkrywania, poznawania z bliska, dotykania, wąchania i słuchania tego co mówią do nas drzewa. Zawsze zachęcamy wszystkich, którzy przychodzą do nas, do ogrodu żeby zamknąć oczy i wsłuchać się w przyrodę - powiedziała Natalia Wielechowska, edukatorka i koordynatorka zajęć edukacyjnych, która wraz Marianną Darżynkiewicz-Wojcieską były gościnami "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom i opowiedziały o tajemnicach drzew w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci dzieci kultura dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom podróże po Polsce podróż z dzieckiem drzewa natura las

Młode Horyzonty. Najlepsze produkcje, także dla starszych widzów. Co warto zobaczyć?

- Nigdy nie jest się za dużym do bajki i za starym na kino - przekonywała w Polskim Radiu Dzieciom Hanna Wereszczyńska i wraz młodymi jurorkami Julia Kurowska i Natalia Pilatowska zapraszała na Festiwal Młode Horyzonty, który już wkrótce będzie dostępny online. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci dzieci kultura dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom podróże po Polsce podróż z dzieckiem Młode Horyzonty młodzież

O harcerstwie w "Poranku PR Dzieciom" rozmowa z harcerkami z Hufca "Orłów" ZHP w Garwolinie

Kim jest harcerz? Czym zajmują się harcerze i jak wyglądają zbiórki harcerskie? Czy warto wstąpić do harcerstwa i czego można się tam nauczyć? O tym w "Poranku Polskiego Radia Dzieciom" rozmawialiśmy z Aleksandrą Tudek i Marysią Belką z Hufca "Orłów" ZHP w Garwolinie. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci harcerstwo Związek Harcerstwa Polskiego

Tolerancja dla odmienności. Jak uczyć dziecko bycia tolerancyjnym

Wychowywanie dziecka w duchu tolerancji to kluczowy element kształtowania jego osobowości i postaw wobec innych. Dzieci uczą się przede wszystkim przez obserwację dorosłych, a także przez rozmowy i doświadczenia związane z różnorodnością otaczającego świata. Jak zatem wychować dziecko, które będzie otwarte i pełne szacunku dla odmienności? O tym w "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Aleksandra Jasińska tolerancja akceptacja psychologia dziecięca

Jesień pełna kultury w Polskim Radiu Dzieciom. W ten weekend zawitaliśmy w Rzeszowie na 14. Festiwalu Maskarada!

23 września, rozpoczęła się kalendarzowa jesień, a wraz z nią ruszyło wiele ciekawych projektów i festiwali dla dzieci. Polskie Radio Dzieciom wystartowało z jesiennymi audycjami plenerowymi oraz relacjami z wydarzeń kulturalnych. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom towarzyszą wybranym wydarzeniom i na bieżąco je relacjonują. Jednym z wydarzeń na które zaprosiła stacja był 14. Festiwal Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA 2024. Z Rzeszowa, 28-go i 29-go września, nadane zostały dwie audycje plenerowe. Zapraszamy do ich wysłuchania.
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci spektakle dla dzieci piosenki dla dzieci czas wolny Martyna Chuderska

Z mikrofonem w Białowieskim Parku Narodowym

Białowieski Park Narodowy, najstarszy w Polsce, jest nie tylko symbolem ochrony dzikiej przyrody, ale także centrum edukacji ekologicznej, gdzie obalane są mity o zwierzętach, prowadzone są pionierskie badania, a odwiedzający mogą odkrywać unikalne piękno natury oraz poznawać jej tajemnice od najmłodszych lat. Zapraszamy do wysłuchania audycji Polskiego Radia Dzieciom, w której przeniesiemy Was do serca Białowieskiego Parku Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  parki narodowe Białowieża radio dla dzieci Marta Powałowska Krystian Tyrański

Maciej Szymanowicz w studiu PR Dzieciom o wyobraźni, rysowaniu i przygodach najmniejszego słonia świata

Maciej Szymanowicz, ilustrator i autor m.in. książki "Najmniejszy słoń świata", był gościem audycji Polskiego Radia Dzieciom, gdzie opowiedział o procesie twórczym oraz inspiracjach, które doprowadziły do powstania jego najnowszej książki. Choć bohater książki, tytułowy słoń, nie ma imienia, jest on postacią niezwykłą i zapadającą w pamięć, co, jak przyznał sam autor, zupełnie nie przeszkadza w śledzeniu jego fascynujących przygód.
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom Maciej Szymanowicz ilustracja Big Book Cafe Martyna Chuderska radio dla dzieci

Jak nauczyć dziecko przedsiębiorczości?

- Nie ma przedsiębiorczości bez pewnych umiejętności, które się nią składają. Żeby być w przyszłości przedsiębiorcą musimy nauczyć się planować, zarządzać sobą w czasie. Najpierw musimy dookreślić swoje cele, i aby moc je realizować, musimy być odpowiednio zmotywowani, wytrwali, stawiać granice - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Magdalena Burlikowska - partnerka w realizacji projektu Akademia Małego Inwestora.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci radio bez reklam psychologia

Miłość romantyczna. "Idealny partner, który nie istnieje"

- Miłość romantyczna musi się skończyć, aby nasza relacja z parterem weszła w kolejny etap i zaczęła się budować więź na dojrzałym poziomie. Miłości romantyczna to obraz idealnego partnera, który jest cudowny pod każdym względem, kogoś, kto de facto nie istnieje. A im większe są nasze niezaspokojone potrzeby, tym bardziej ten obraz jest w naszej świadomości karmiony - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Ewa Marlena Kazoń - psychoterapeutka.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci radio bez reklam psychologia

Kryzys w życiu, powodzie, kataklizm - jak to wpływa na relacje?

Sytuacje kryzysowe przewracają świat do góry nogami, znikają ustalone schematy i codzienne, utarte często już ścieżki. Niespodziewane wydarzenia jak np. powódź mogą wywołać w związku poważny kryzys, który dodatkowo obciąża partnerów. O tym, jak bardzo takie sytuacje mogą umocnić związek, a jak bardzo mogą mu zagrozić było tematem audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  małżeństwo kryzys psychologia powódź Strefa Rodzica radio dla rodziców Aleksandra Jasińska