Polskie Radio
Section05

Dwudziestolecie międzywojenne

"Osterwa. Dzienniki wypraw 1938-1939". Rafał Węgrzyniak o dorobku Juliusza Osterwy

- Nieodłącznym elementem działalności teatru Reduta był "objazd", przede wszystkim po Kresach Wschodnich Polski międzywojennej, gdzie życie teatralne było najbardziej wątłe. Osterwa uznał, że należy tam szerzyć kulturę teatralną. Takie wyprawy organizował od 1942 r. - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Węgrzyniak - historyk i krytyk teatru.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jakub Moroz poezja literatura TEATR

Joanna Lichocka o Jarosławie Rymkiewiczu: w jego decyzjach i twórczości widoczny jest patriotyzm

- Bohater książki jest przedstawicielem pokolenia, które urodziło się jeszcze przed wojną i dostało pierwsze lata życia w wolnej Polsce. Jego rodzice byli przedstawicielami inteligencji. Te tradycje, które mówią również o instynkcie patriotycznym, są widoczne w decyzjach i twórczości Jarosława Rymkiewicza - powiedziała o bohaterze swojej książki Joanna Lichocka.
Zobacz więcej na temat:  poezja Joanna Lichocka książki patriotyzm KULTURA literatura Jarosław Marek Rymkiewicz Polskie Radio 24

"W 1939 roku Polska nie miała wyjścia". Historyk o polityce Józefa Becka

- Historycy badający lata poprzedzające wybuch II wojny światowej nie mają wątpliwości, że sytuacja międzynarodowa przypominała kwadraturę koła. Nie można było podjąć innych decyzji. Polska nie mogła ustąpić, nie mogła wejść na drogę współpracy z Niemcami. Cokolwiek zrobiłby minister Józef Beck, nie był w stanie odmienić biegu wydarzeń - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk prof. Stanisław Żerko, autor książki "Stosunki polsko-niemieckie 1938-1939". 
Zobacz więcej na temat:  II RP Józef Beck Niemcy historia Polski

Postać Zofii Stryjeńskiej. "Musiała przebrać się za chłopca, żeby studiować"

- Trafiła na studia do Monachium chociaż jako kobieta nie powinna i dlatego wpadła na koncept, aby przeprać się za chłopca i w 1911 roku ścięła włosy i podając się za swojego brata Tadeusza rozpoczęła studia - powiedziała o początkach Zofii Stryjeńskiej jedna z prowadzących audycję "Polski", Maryna Miklaszewska. Postać słynnej polskiej malarki przybliżyła także Magdalena Merta.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo sztuki wizualne II wojna światowa Zofia Stryjeńska niepodległość HISTORIA ludzie Polskie Radio 24