Polskie Radio
Section05

Europa Zachodnia

Ekspert o wyborach do Europarlamentu: w większości państw głosowania nie dotyczyły spraw europejskich

-Te wybory były istotne z punktu widzenia polityki krajowej. Mamy do czynienia z testem wyborczym w krajach po znaczacych kryzysach. Jest to np. sprawdzian dla prezydentury Emmanuela Macrona i sprawdzian dla Wielkiej Brytanii, gdzie głosowanie potwierdziło, że Brytyjczycy głosowali za lub przeciw Brexitowi - podsumowała dr Jolanta Szymańska z Polskiego Insytutu Spraw Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 Europa Środkowo-Wschodnia Niemcy Rumunia Brexit Wielka Brytania Grzegorz Ślubowski Beata Płomecka Krzysztof Renik

W co gra Rosja w polityce zagranicznej?

Od lat stosunki polsko-rosyjskie są zablokowane. Były szef MSZ Witold Waszczykowski po objęciu urzędu wysłał w 2016 roku do Moskwy delegację, aby sondowała możliwość odblokowania stosunków, ale ponoć Władimir Putin nie był tym zainteresowany. Czy spełnia się zły scenariusz Polski leżącej między dwiema potęgami - Niemcami i Rosją?
Zobacz więcej na temat:  Rosja Europa Środkowa Antoni Trzmiel Agnieszka Romaszewska Polityka zagraniczna Polski

Światowa Szachownica. Niemcy a nowa rewolucja przemysłowa

- Niemcy doszły do wniosku, że muszą dużo zainwestować w motoryzację. Dlatego koncerny skupiają się teraz m.in. na oprogramowaniu służącym do jazdy autonomicznej i próbują nauczyć się tych dyscyplin, w których mają zapóźnienia - mówił w Światowej Szachownicy Konrad Popławski z Ośrodka Studiów Wschodnich, współautor opracowania "Przemysł 4.0. Nowa polityka przemysłowa Niemiec". 
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Europa Polskie Radio 24 przemysł motoryzacja rewolucja przemysłowa

"Roztrzaskane lustro". Rzecz o upadku cywilizacji zachodniej

- To jest książka, którą chciałbym zainteresować nie tylko ludzi przekonanych, że dzieje się niedobrze - chrześcijanie mogą tak w dużej mierze czuć. Chcę także dotrzeć do ludzi, którzy myślą i mają wątpliwości czy jest aż tak źle. Niektórzy mogą odebrać ten opis za zbyt drastyczny, ale taka jest nasza rzeczywistość – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski, autor książki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches chrześcijaństwo

Jaki będą skutki gospodarcze brexitu?

Brytyjski rząd sporządził w raport, w którym czytamy, że spełnienie się czarnych proroctw rynków i wyjście Londynu ze struktur Wspólnoty bez żadnej umowy, skutkowałyby w ciągu kolejnych 15 lat PKB niższym o 9,3 proc. - Myślę, że wszelkie prognozy dotyczace tak odległego czasu są obarczone wielkim ryzkiem błedu, bo nikt z nas nie wie, jak będzie wygladał wtedy świat - komentował na antenie Polskiego Radia 24 Marek Kłoczko z Krajowej Izby Gospodarczej. O sprawie mówił także dr Paweł Kowalski z Uniwersytetu SWPS.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Wielka Brytania Unia Europejska

Świat w Powiększeniu: Annegret Kramp-Karrenbauer nową przewodniczącą CDU

Nową przewodniczącą niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej została Annegret Kramp-Karrenbauer, która w drugiej turze głosowania minimalnie pokonała Friedricha Merza. Walka o fotel przewodniczącego CDU trwała do samego końca. Gośćmi audycji Świat w Powiększeniu byli: Olga Doleśniak-Harczuk, "Nowe Państwo" i Michał Kędzierski, Centrum Inicjatyw Międzynardowych.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy CDU Angela Merkel

Jest wstępne porozumienie brexitowe w sprawie granicy z Irlandią

Przełom w negocjacjach w sprawie brexitu - jest wstępne porozumienie Unii Europejskiej z Wielką Brytanią dotyczące granicy irlandzkiej. Jako pierwsza o porozumieniu poinformowała irlandzka telewizja RTE, później tę informację potwierdziły także brytyjskie media. - Ostateczny kształt wszystkich porozumień musi zostać zatwierdzony i ewentualnie delikatnie zmieniony przez strony polityczne tj. Unię Europejską i rząd premier Theresy May - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kokoszczyński, europeista.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Wielka Brytania Unia Europejska Irlandia Północna

Dania chce unijnych sankcji na Iran

Teherańskie służby specjalne miały zorganizować na terytorium Danii zamach na przeciwnika władz irańskich. Akcję udaremniły służby Danii i Szwecji w niezwykle szeroko zakrojonej operacji - w Szwecji aresztowano podejrzanego obywatela Norwegii o korzeniach irańskich. Władze Norwegi wezwały na specjalne rozmowy ambasadora Iranu w Oslo. Dania chce teraz nałożyć na Iran nowe unijne sankcje. O sprawie mówiła dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Zobacz więcej na temat:  Iran Dania sankcje Unii Europejskiej sankcje USA Izrael USA

Global Forum. „Najgorszy dla Europy byłby jej podział”

Jakie pomysły na przyszłość Unii Europejskiej mają kraje Grupy Wyszehradzkiej i jaki jest ich stosunek do inicjatywy Trójmorza? Między innymi na takie tematy rozmawiano podczas Global Forum w Warszawie, w gronie ministrów spraw ds. europejskich z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. O rozmowach ministrów mówiła w Magazynie Europejskim dziennikarka Polskiego Radia Magdalena Skajewska, która prowadziła dyskusję pod tym hasłem na Global Forum.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska grupa wyszehradzka Trójmorze Magdalena Skajewska Francja Emmanuel Macron Konrad Szymański