Polskie Radio
Section05

Główny Urząd Statystyczny

Jakie będą konsekwencje wzrostu płac?

Gospodarka przyspiesza a naturalną konsekwencją tego stanu rzeczy jest wzrost płac. Analitycy zwracają jednak uwagę na konsekwencje, jakie w niedalekiej przyszłości będą miały te wzrosty. Problemy będą miały małe firmy, a ostatecznie wzrośnie inflacja. Trzeba mieć też świadomość, że za chwile nadejdzie wyhamowanie wzrostu wynagrodzeń, jako konsekwencja spowalnia europejskiej gospodarki i niepokojów na świecie, a także napływu tańszych pracowników z Ukrainy oraz innych krajów.
Zobacz więcej na temat:  wynagrodzenia

Finanse Polski są dobrze zarządzane – eksperci zgodni

O danych GUS, że zmalał dług i deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych dyskutowali w audycji Rządy pieniądza na antenie Polskiego Radia 24: Mariusz Adamiak (PKO BP), Cezary Mech (były wiceminister finansów) i Marek Siudaj (Gazeta Bankowa). GUS podał, że w ubiegłym roku dług wyniósł 50,6 procent PKB, podczas gdy w 2016 roku było to 54,2 procent. Z kolei deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 roku stanowił 1,5 proc. PKB wobec 2,3 procent zanotowanych rok wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  pieniądze pkb gus USA Stany Zjednoczone Chiny deficyt budżetowy Berlin Niemcy Donald Trump dług publiczny

Polacy mają coraz więcej pieniędzy na własne wydatki

Portfele Polaków statystycznie spuchły najbardziej od 9 lat. W 2017 roku dochód rozporządzalny na osobę wzrósł do 1598 złotych miesięcznie - podał Główny Urząd Statystyczny. To o 123 złote więcej niż rok wcześniej, czyli wzrost o 8,3 procent. Ten dochód określa ile pieniędzy zostaje nam w portfelu po zapłaceniu podatków i odprowadzeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Dzięki czemu wzrósł i na co polskie rodziny wydały te pieniądze? - Sprawdzał to Piotr Wardziak.
Zobacz więcej na temat:  dochody gus pieniądze

Najnowszy odczyt GUS. Z rynku płyną pozytywne sygnały

GUS opublikował dane dot. sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Produkcja przemysłowa w styczniu 2018 r. wzrosła o 8,6 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 4,1  proc. Sprzedaż detaliczna w styczniu 2018 r. wzrosła o 8,2 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 20,5 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Dane komentował w Polskim Radiu 24 ekonomista Sławomir Horbaczewski.
Zobacz więcej na temat:  gus produkcja przemysłowa