Polskie Radio
Section05

II RP

Jaka była filozofia Józefa Piłsudskiego?

Polscy politycy często powołują się na dziedzictwo marszałka Józefa Piłsudskiego. Gdy w debacie publicznej wymieniane jest jego nazwisko, zazwyczaj przywoływane są chwalebne karty z dziejów Polski. O tym, jaka była filozofia Józefa Piłsudskiego, rozmawiali w audycji W Gruncie Rzeczy filozof Paweł Rzewuski (Uniwersytet Warszawski) i historyk Mikołaj Mirowski (Dom Literatury w Łodzi).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Józef Piłsudski niepodległość Gabriel Narutowicz

Tadeusz Płużański: to jest nasza klęska

- Dla Polski II wojna światowa się nie skończyła. Polacy walczyli z sowietami i komunistami, ci żołnierze byli wyklęci przez komunistów. Komuna miała plan, by polskość zamordować, ograbić i zakłamać. W Polsce nie było miejsca dla bohaterów, dla nich przeznaczono doły śmierci – powiedział w audycji Jakim Prawem publicysta Tadeusz Płużański, prezes Fundacji „Łączka”.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci Tadeusz Płużański II wojna światowa komunizm III RP

Bereza Kartuska. Jak było naprawdę?

Miejsce Odosobnienia w Berezie Kartuskiej powstało na mocy rozporządzenia prezydenta Ignacego Mościckiego z 17 czerwca 1934 roku. – To było więzienie polityczne, ośrodek, w którym umieszczano decyzją administracyjną, na 3 miesiące lub dłużej, osoby uważane za wrogów politycznych – mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Bereza Kartuska II Rzeczpospolita