Polskie Radio
Section05

IPN

Pamięć o Polakach w Uzbekistanie. Współpraca IPN z Narodowym Archiwum Uzbekistanu

Prezes IPN dr Karol Nawrocki i dyrektor agencji "Uzarchiv" Ulugbek Yusupov podpisali memorandum o współpracy IPN z archiwami państwowymi Republiki Uzbekistanu. Dzięki podpisanej umowie polscy historycy uzyskają dostęp do archiwów pozwalających na dokładniejsze poznanie losów Armii Andersa w Uzbekistanie, a także będą mieli szansę odnalezienia znajdujących się w tym kraju nieoznakowanych miejsc pochówku Polaków.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski archiwum Dorota Truszczak Uzbekistan Władysław Anders Anna Maria Anders społeczeństwo II wojna światowa Rafał Leśkiewicz Piotr Niwiński Tomasz Sudoł

"Wyjątkowo tragiczne miejsce". IPN zakończył pierwszy etap prac poszukiwawczych wokół willi Jasny Dom w Warszawie

Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN zakończył pierwszy etap prac poszukiwawczych przy willi Jasny Dom w Warszawie. W 1945 r. swoją siedzibę miał tam Główny Zarząd Informacji Wojska Polskiego, gdzie więziono i represjonowano ponad tysiąc osób. Dotychczas nie odnaleziono miejsc pochówku zmarłych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony II wojna światowa zbrodnie wojenne historia Polski mazowieckie Warszawa

"Oddaję hołd tym wszystkim którzy zostali na Wschodzie". Spotkanie z Adamem Hlebowiczem, historykiem i pisarzem

Publikacja ,,Zostali na wschodzie. Słownik inteligencji Polskiej w ZSRS 1945 – 1991” daje czytelnikom okazję poznania niezwykłych postaci, swego rodzaju ,,cichych” bohaterów, bez których w tych ośrodkach w których żyli i pracowali polski duch nie przetrwałby. Pomysłodawcą i redaktorem naukowym wydawnictwa jest Adam Hlebowicz, historyk, pisarz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Kresy Ukraina Litwa Rosja Adam Hlebowicz

Dzień Pamięci Więźniów Dulagu 121 i Niosących Im Pomoc w Pruszkowie. Premier: jedna z wielu nierozliczonych zbrodni

"Obóz Dulag 121 to jedna z wielu nierozliczonych niemieckich zbrodni. Historia uczy nas, że zbrodnie nierozliczone są zapowiedzią kolejnych tragedii” - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników uroczystości Obchodów Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc w Pruszkowie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA Niemcy III Rzesza Warszawa

Historyk z IPN: w toku moich badań nad II wojną światową wielokrotnie przebijały się dzieci

- W dyskusji publicznej ws. strat poniesionych przez Polskę w wyniku II wojny światowej, nie mówi się na temat dzieci. Epatujemy stratami osobowymi, wysokością strat materialnych i na tym w zasadzie debata się kończy - ocenił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wystawa SZTUKA KULTURA Instytut Pamięci Narodowej II wojna światowa dzieci wojna 2022 Rafał Dudkiewicz

Adam Hlebowicz: bez ludzi-pomostów, jak dr Jerzy Orda, nie byłoby polskości na Wschodzie

Dr Jerzy Orda był indywidualistą o buntowniczej postawie życiowej, barwną postacią życia naukowego i kulturalnego Wilna. Po wojnie nie opuścił miasta, lecz w Wilnie pozbawionym na skutek repatriacji całej niemal inteligencji polskiej, dbał o zachowanie kultury narodowej. O wybitnym wileńskim naukowcu opowiada Adam Hlebowicz, historyk, pisarz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN i redaktor naukowy wydawnictwa „Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991”.
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą Kresy Wilno Adam Hlebowicz

"Polska stała się sowiecką kolonią". Prezes IPN o skutkach inwazji na Polskę 17 września

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powiedział, że agresja Armii Czerwonej na Polskę 17 września 1939 roku była nożem wbitym w plecy - Polsce i Polakom. Mija 83. rocznica tego wydarzenia. 17 września 1939 roku nad ranem, łamiąc pakt o nieagresji, Armia Czerwona zaatakowała tyły polskich wojsk walczących z Niemcami.
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 ZSRR agresja sowiecka zbrodnie sowieckie II wojna światowa Niemcy III Rzesza Adolf Hitler Józef Stalin HISTORIA POLSKA Karol Nawrocki

NASZ WYWIAD 17.09 to tylko początek fali zbrodni. Dr Kowalska: trzeba rozumieć, że walka o prawdę trwa, symbolem może być Ostaszków

- Myśląc o 17 września 1939 roku, należy mieć świadomość, że to jedynie początek kolejnej odsłony sowieckich represji, które trwały także w latach powojennych. Wiele z tych strasznych zbrodni pokrywa mgła tajemnicy. Walka o prawdę trwa - podkreśliła w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Ewa Kowalska (Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN). Wskazała m.in. na niewiadome dotyczące Ostaszkowa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo NKWD HISTORIA ZSRR NASZ WYWIAD 17 września 1939 Związek Radziecki Rosja