Polskie Radio
Section05

IPN

Kolejny sowiecki pomnik zlikwidowany. Dekomunizacja przestrzeni publicznej w Malborku

W Malborku po wielu latach starań został usunięty pomnik Armii Czerwonej. Pochodzący z tego miasta wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda napisał w mediach społecznościowych, że to "dekomunizacja w praktyce". Podziękował jednocześnie prezesowi IPN, który zaangażował się w sprawę likwidacji symbolu komunistycznego totalitaryzmu.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo dekomunizacja stalinizm pomniki Armia Czerwona

"Ojciec w końcu został wydobyty z tych dołów". Rodziny ofiar totalitaryzmów odebrały noty identyfikacyjne

W Belwederze rodziny odnalezionych ofiar totalitaryzmów i czystek etnicznych odebrały noty identyfikacyjne. W sumie trzydzieści osób odzyskało swoją tożsamość. - Po 68 latach od śmierci ojca, nareszcie został wydobyty z tych dołów, z zapomnienia - mówił Zbigniew Człowiekowski, syn Kazimierza Człowiekowskiego, żołnierza AK i więźnia sowieckich łagrów. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo komunizm II wojna światowa totalitaryzm nazizm historia Polski Łączka Żołnierze Wyklęci represje

Włodzimierz Odojewski. Pisarz, radiowiec, tajny współpracownik

Jego dzieła to jedne z najważniejszych osiągnięć polskiej prozy. Pisarz w bezkompromisowy sposób poruszał tematy, które nie w smak były komunistom. W swym życiorysie Włodzimierz Odojewski ma jednak hańbiący rozdział współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Włodzimierz Odojewski pisarz Wołyń proza Kazimierz Orłoś Jarosław Iwaszkiewicz Maria Dąbrowska Jerzy Krzysztoń Zbigniew Herbert służba bezpieczeństwa Instytut Pamięci Narodowej Joanna Siedlecka PRL bezpieka literatura książki HISTORIA

Odkryto grób kilku tysięcy więźniów niemieckiego obozu w Działdowie

Po prawie 80 latach eksperci Instytutu Pamięci Narodowej odnaleźli prochy około 8 tysięcy osób zamordowanych przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej w obozie w Działdowie. Szacują, że w jamach śmierci w lesie niedaleko wsi Białuty znajduje się około 17 ton ludzkich prochów. 
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Patryk Michalski Witold Banach historia Polski historia Europy nazizm mogiła śmierć

PR24 O fenomenach fali strajków "Lubelskiego lipca" 1980 roku

- Fenomenem 1980 roku jest to, że to się zakończyło nie kolejną krwawą masakrą, ale zwycięstwem całego społeczeństwa i w jakimś sensie ówczesnej władzy, przynajmniej tej, która chciała ten system trochę reformować - powiedział w Polskim radiu 24 Maciej Dąbrowski z lubelskiego IPN przypominając strajki "Lubelskiego lipca". - Władza po raz pierwszy chciała rozmawiać z protestującymi, tego zabrakło w 1956, 1970 i 1976 i stąd dramaty w Poznaniu i na Wybrzeżu - dodał.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski regiony lubelskie Świdnik Mielec PRL opozycja demokratyczna infografika Polskie Radio 24

Polsko-litewska współpraca w poszukiwaniach ofiar sowieckich zbrodni. Prezes IPN podpisał porozumienie

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki oraz Dyrektor Generalny Centrum Badań Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy dr Arunas Bubnys podpisali w poniedziałek w Warszawie porozumienie o współpracy w zakresie poszukiwań miejsc spoczynku ofiar totalitaryzmów. - Mapa sowieckiego terroru sprzed 80. lat stanowi mapę zagrożenia dla współczesnego świata - podkreślił dr Nawrocki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Litwa historia Polski społeczeństwo

Rzeź wołyńska. IPN: dramat Ukrainy nie zwalnia nas z obowiązku pamięci

- Powinniśmy pokazać, że nie używamy historii, właśnie zbrodni wołyńskiej, jako pewnego elementu układanki bieżącej polityki. My tę pamięć podtrzymujemy także w takich okolicznościach, oczywiście z uwzględnieniem wrażliwości, przeżyć, emocji, których doświadczają obecnie Ukraińcy - powiedział Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska Wołyń ludobójstwo Ukraina 1943 historia Polski Instytut Pamięci Narodowej społeczeństwo POLSKA

PR24 "Patriotyzm czasów wojny i pokoju". Michał Gawriłow o rotmistrzu Pileckim

- Rotmistrz Pilecki jest dla mnie przykładem człowieka integralnego, wcieleniem cnót obywatelskich i patriotycznych, człowiekiem, który angażował się na każdym polu swojego człowieczeństwa, od życia duchowego, intelektualnego po życie rodzinne i społeczne, ale także na niwie społecznej, jako żołnierz czy urzędnik państwowy - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Gawriłow, historyk (Instytut Pileckiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA Żołnierze Wyklęci historia Polski Witold Pilecki POLSKA społeczeństwo Krzysztof Wołodźko Instytut Pileckiego

Jak opowiadać i przybliżać tematy historyczne w nowoczesny sposób?

W jaki sposób przybliżać tematy historyczne? Czy można robić to w nowoczesny sposób, tak, by dotrzeć do młodych ludzi i kolejnych pokoleń? Dlaczego warto w tym celu wykorzystywać takie środki przekazu jak film, internet, media społecznościowe czy formy wizualne, np. komiksy? – O tym w audycji "Klub Trójki" ze swoimi gośćmi rozmawiał Arkadiusz Gołębiewski. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka komiks Arkadiusz Gołębiewski historia Polski