Polskie Radio
Section05

IPN

Nie żyje Andrzej Rozpłochowski. Prezydent: wniósł ważny wkład w naszą współczesną niepodległość

Andrzej Duda pożegnał zmarłego wczoraj Andrzeja Rozpłochowskiego, opozycjonistę i działacza "Solidarności". "Dał ważny wkład w naszą współczesną niepodległość" - napisał w mediach społecznościowych prezydent.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo odeszli 2021 Andrzej Duda prezydent Mateusz Morawiecki premier Karol Nawrocki Andrzej Rozpłochowski Solidarność PRL HISTORIA

Nie żyje Andrzej Rozpłochowski. Prezes IPN: ogromna strata, był jedną z legend Solidarności

W poniedziałek, w wieku 71 lat zmarł Andrzej Rozpłochowski - legendarny działacz Solidarności, sygnatariusz Porozumienia Katowickiego – jednego z Porozumień Sierpniowych 1980 r. - Wczorajszy wieczór bardzo smutno zapisze się w historii Polski - powiedział w programie "Jedziemy" na antenie TVP Info prezes IPN Karol Nawrocki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA społeczeństwo Solidarność porozumienia sierpniowe PRL Karol Nawrocki odeszli 2021 Andrzej Rozpłochowski

"Nie można budować państwa prawa na bezprawiu". Olewiński o konieczności dekomunizacji sądów

- Pozostawienie na stanowiskach PRL-owskich sędziów i prokuratorów, którzy skazywali opozycjonistów, to naplucie ofiarom w twarz. Ktoś, kto działał przeciwko własnemu narodowi, nie może nie ponieść konsekwencji - powiedział prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych Janusz Olewiński. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PRL sądownictwo historia PRL komunizm prokuratura opozycja demokratyczna

Prezes IPN: przygotowaliśmy wnioski o uchylenie immunitetu sędziom z okresu PRL

- Zbrodnie komunistyczne w pewnym sensie zawsze będą nieosądzone. Nie ma już z nami osób odpowiedzialnych za wprowadzenie za Grudzień '70 czy wprowadzenie stanu wojennego. Natomiast w sposób symboliczny powinniśmy te zbrodnie rozliczyć - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, prezes IPN. Instytut wystosował 150 wniosków o uchylenie immunitetu sędziom orzekającym w latach 80.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PRL historia PRL Grudzień 1970 społeczeństwo Karol Nawrocki Katarzyna Gójska

"Atak na polską historię". Przemysław Czarnek o próbach zmiany nazwy Ronda Dmowskiego

"Próba usunięcia Romana Dmowskiego ze zbiorowej pamięci jest atakiem na polską historię i kulturę" - napisał w liście otwartym do dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej prof. Jana Żaryna szef Ministerstwa Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek. List ma związek z uchwałą warszawskich radnych o zmianie nazwy Ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek Jan Żaryn Warszawa

Akcja "»Solidarność« zmieniła świat". Górnicy przypomną w Warszawie o masakrze w "Wujku"

W holu głównym Dworca Centralnego w Warszawie będzie można obejrzeć wystawę poświęconą masakrze w katowickiej Kopalni Węgla Kamiennego "Wujek", w jej 40. rocznicę. 12 górników w strojach roboczych będzie rozdawało ulotki z informacjami o tragicznych wydarzeniach w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA kopalnia Wujek stan wojenny PRL POLSKA komunizm Solidarność Warszawa Katowice

Degradacja komunistycznych generałów. Szef IPN: postulat warty rozważenia i realizowania

- Postulat premiera Mateusza Morawieckiego dotyczący konieczności degradacji komunistycznych wojskowych może zyskać merytoryczne wsparcie IPN - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki. Jego zdaniem propozycja premiera "jest warta rozważenia i realizowania". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka stan wojenny PRL Karol Nawrocki premier Mateusz Morawiecki PRL historia PRL komunizm Adam Michnik Wojciech Jaruzelski

Specjalny koncert w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Prezes IPN: wolność mamy w genach

- Na tej szerokości geograficznej, nad Wisłą, wolność jest częścią polskiego, narodowego genotypu, jest częścią polskiego szpiku. Jest jak powietrze albo jak światło, któremu wystarczy nie przeszkadzać - powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki podczas koncertu "Po co nam wolność?", który został zorganizowany z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA stan wojenny 13 grudnia Karol Nawrocki

(Nie)rozliczony stan wojenny. IPN zaprasza na debatę ekspertów

"(Nie)rozliczony stan wojenny" - to tytuł debaty organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Prezes IPN Karol Nawrocki wyjaśnia, że uczestnicy debaty będą omawiać kwestię rozliczenia odpowiedzialnych za wprowadzenie stanu wojennego, jak i tych, którzy dopuścili się zbrodniczych działań.
Zobacz więcej na temat:  Witold Banach POLSKA stan wojenny Instytut Pamięci Narodowej historia Polski debata