Polskie Radio
Section05

IPN

"Wokół jego śmierci narosło wiele legend". Jan Kasprzyk o ekshumacji w grobie Edwarda Śmigłego-Rydza

- Wokół śmierci marszałka Śmigłego-Rydza narosło wiele legend - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jan Józef Kasprzyk. Jak podkreślił szef UdSKiOR, "teraz będą prowadzone badania antropologiczne, genetyczne w Instytucie Pamięci Narodowej, aby potwierdzić tożsamość ekshumowanej osoby, a jednocześnie, żeby też rozwiać pewne wątpliwości co do okoliczności jej śmierci". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Instytut Pamięci Narodowej ekshumacja Edward Rydz-Śmigły II wojna światowa HISTORIA Krzysztof Szwagrzyk

Przemysław Gintrowski. "Symbol wrażliwości i walki z komunizmem"

- Dla mojego pokolenia nazwiska Gintrowski, Kaczmarski i Łapiński znaczą naprawdę wiele. Są symbolem wrażliwości artystycznej i walki z komunizmem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Morawski z Centrum Edukacyjnego IPN Przystanek Historia. Już 17 grudnia, podczas koncertu z okazji 70. urodzin Przemysława Gintrowskiego, usłyszymy ponownie utwory barda polskiej piosenki.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Przemysław Gintrowski opozycja demokratyczna

"Chciałem wytyczyć granicę rzucania obleg". Maciej Marosz o procesie przeciwko Hannie Lis

- Tę sytuację, jako nieliczący na wiele w polskich sądach, jednak postarałem się wykorzystać ze względu na to, by wytyczyć jakąś granicę rzucania obelg - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Marosz, dziennikarz "Gazety Polskiej", współautor książki "Resortowe Dzieci", autor książki "Resortowe Togi".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Henryk Domański Niemcy hanna lis sądownictwo

Historia Wojskowych Powązek. Reportaż "Las krzyży" [POSŁUCHAJ]

Ci, którzy wybierają się na Powązki Wojskowe, wiedzą, że oprócz kwiatów i zniczy obowiązkowo trzeba mieć ze sobą siatkę orzechów. Na tym niezwykle ważnym dla Polaków cmentarzu rezydują bowiem wiewiórki. Historia Powązek Wojskowych rozpoczęła się na początku XX wieku, kiedy zaczęto chować tam żołnierzy armii carskiej. To miejsce, gdzie pochowani są najwybitniejsi, najdzielniejsi synowie ojczyzny, ale też ludzie, którzy źle zapisali się w polskich dziejach.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce historia Polski Powązki Urszula Żółtowska-Tomaszewska

IPN odtwarza materiały archiwalne zniszczone przez SB

Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, jako jedyne w kraju, przejęło w 2001 roku od Delegatury Urzędu Ochrony Państwa w Katowicach 267 worów ewakuacyjnych ze zniszczonymi aktami. Rzeczywistość okazała się ciekawsza, bogatsza i niewiele mniej sensacyjna niż fabuła filmu "Psy", w którym esbecy palili akta.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej Paweł Lekki Katowice archiwum archiwizacja historia Polski

Proces ppłk. Łukasza Cieplińskiego i IV Zarządu Głównego WiN

14 października 1950 roku zakończył się trwający od 5 października proces IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", na którego czele stał Łukasz Ciepliński - oficer przedwojennego Wojska Polskiego, inspektor rzeszowski ZWZ-AK i komendant krakowskiej Delegatury Sił Zbrojnych. Był to już kolejny proces członków WiN. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski komunizm Wojsko Polskie propaganda

Dr Karol Nawrocki: jednym z głównych celów IPN jest przywrócenie sprawiedliwości transformacyjnej

- Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wystąpiła z blisko 150 wnioskami o uchylenie immunitetu dla sędziów i prokuratorów orzekających w czasie stanu wojennego i w latach 80. - mówił w Polskim Radiu 24 dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Karol Nawrocki Instytut Pamięci Narodowej Tadeusz Płużański Polskie Radio 24 historia Polski historia PRL Powązki

Nagrody za kultywowanie pamięci o Kresach. IPN wręczy statuetki "Semper Fidelis"

Instytut Pamięci Narodowej wręczy po raz trzeci Nagrody "Semper Fidelis", by w ten sposób wyróżnić osoby, instytucje i organizacje, działające na rzecz upamiętniania dziedzictwa polskich Kresów Wschodnich zarówno w kraju, jak i za granicą. Uroczystość rozpocznie się w południe na Zamku Królewskim w Warszawie, a Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Kresy

FESITWAL NNW IPN korzysta z narzędzia FBI do identyfikacji ofiar zbrodni totalitarnych. Szwagrzyk: jest najlepsze na świecie

- Program CODIS to w tej chwili najlepsze narzędzie na świecie do uzyskiwania identyfikacji w możliwie krótkim czasie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk (dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN). Gościem audycji był również prof. Jan Żaryn. Rozmowy zostały przeprowadzone ze studia Polskiego Radia 24 na XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej FBI DNA zbrodnie sowieckie Krzysztof Szwagrzyk Jan Żaryn Antoni Opaliński Polskie Radio 24 POLSKA Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci