Polskie Radio
Section05

IPN

IPN korzysta z narzędzia FBI do identyfikacji ofiar zbrodni totalitarnych

Specjaliści IPN korzystają z systemu CODIS - narzędzia Federalnego Biura Śledczego USA (FBI) - do identyfikacji ofiar zbrodni reżimów totalitarnych. Jak podkreślają, miarą sukcesu CODIS, jest jego zasób, czyli profile DNA z materiału kostnego odnajdywanych ofiar oraz z materiału porównawczego od rodzin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski FBI DNA HISTORIA Instytut Pamięci Narodowej

II wojna światowa - konsekwencje niemieckiej i sowieckiej agresji

Najstraszniejsza i najbardziej okrutna ze wszystkich wojen - te słowa towarzyszą nam nie tylko przy kolejnych rocznicach wybuchu II wojny światowej. Walki rozpoczęły się 1 września 1939 roku i trwały 6 lat. Agresja Niemiec i kilkanaście dni późniejsza napaść ZSRS przyniosły Polsce i Polakom ogromne straty ludnościowe, gospodarcze i społeczne. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Dorota Truszczak Żydzi

Adam Hlebowicz o żołnierzach walczących na Westerplatte: symbol oporu dla całej Polski

- Byli symbolem oporu dla całej Polski, która przeżywała najazd najpierw z zachodu, potem ze wschodu -  powiedział w audycji "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia  Adam Hlebowicz (dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN). Odniósł się w ten sposób do obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej przez garnizon Wojska Polskiego na półwyspie Westerplatte.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek Adam Hlebowicz HISTORIA Westerplatte II wojna światowa Wojsko Polskie Gdańsk

41. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Prezes IPN: wszyscy służmy wolnej, demokratycznej Polsce

- Wszyscy służmy wolnej, demokratycznej, społecznie odpowiedzialnej Polsce - ja taką deklarację, jako prezes Instytutu Pamięci Narodowej, chciałem złożyć - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki podczas uroczystego posiedzenia Zarządu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" w 41. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Instytut Pamięci Narodowej porozumienia sierpniowe 1980 NSZZ Solidarność Karol Nawrocki sierpień 80 PRL

Prezes IPN o zakłóconych obchodach śmierci "Inki" i "Zagończyka": apelujemy do władz Gdańska o szerszą refleksję

- Myślę, że ta pretensja nie idzie w kierunku ludzi, którzy brali udział w tym rozrywkowym wydarzeniu tuż obok, ale jest skierowana do władz miasta Gdańska, jest wezwaniem do pewnej szerszej refleksji - mówił w Polskim Radiu 24 o zakłóceniu sobotnich uroczystości dr Karol Nawrocki, prezes IPN.
Zobacz więcej na temat:  Danuta Siedzikówna Feliks Selmanowicz Karol Nawrocki HISTORIA POLSKA Gdańsk Polskie Radio 24 historia Polski społeczeństwo

"Ich los to dramaturgia niesłusznie zabranego życia". Prezes IPN w rocznicę śmierci "Inki" i "Zagończyka"

- Ich życie pozwoliło umrzeć w dramatycznych, pięknych i bohaterskich okolicznościach - mówił w Gdańsku o Danucie Siedzikównie "Ince" oraz Feliksie Selmanowiczu "Zagończyku" prezes IPN Karol Nawrocki podczas uroczystości w 75. rocznicę ich śmierci.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historie Historia - ludzie Danuta Siedzikówna Feliks Selmanowicz pamięć historia Polski społeczeństwo śmierć

Tajemnicze postacie na wojennych fotografiach IPN

- Jednym z zadań Instytutu Pamięci Narodowej jest budzenie zainteresowania historią naszego państwa i jego obywateli. Jeżeli ktoś choćby na chwilę zatrzyma się nad zdjęciami, które publikujemy, to bardzo nas to cieszy. A jeżeli poświęci swój czas i pokoloruje takie zdjęcie, i nam odeśle, jak zrobił to jeden z odbiorców naszej ostatniej inicjatywy, to jest to dla nas dowodem na to, że nasza inicjatywa jest bardzo ważna - mówiła w Dwójce Joanna Dardzińska z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej Dwójka Stefan Starzyński Jakub Jamrozek

Prezes IPN ws. pionu śledczego: nie zamierzam być bierny

– Nie zamierzam być bierny w sprawie pionu śledczego IPN. Prowadzę rozmowy z prok. Andrzejem Pozorskim, dyrektorem Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, i myślę, że już we wrześniu będziemy mieli z panem prokuratorem możliwość poinformowania, że niektóre procesy wprowadzania sprawiedliwości transformacyjnej przyspieszą – powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki w rozmowie z  "Gazetą Polską Codziennie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Instytut Pamięci Narodowej Karol Nawrocki zbrodnie wojenne

Prezes IPN: reparacje mogą się stać kamieniem milowym w relacjach polsko-niemieckich

Nie jesteśmy jedynym państwem występującym o roszczenia. Jako historyk i prezes IPN uważam, że finansowe zadośćuczynienie za krzywdy wyrządzone podczas II wojny światowej powinno być Polsce wypłacone – mówi w rozmowie ze środową "Gazetą Polską Codziennie" prezes Instytutu Karol Nawrocki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Instytut Pamięci Narodowej Karol Nawrocki Niemcy reparacje wojenne społeczeństwo

"Reparacje wojenne byłyby kamieniem milowym na drodze do pojednania". Prezes IPN o relacjach polsko-niemieckich

- Mam pełną świadomość, że Niemcy są naszym sąsiadem, z którym chcemy budować dobre relacje i z którym chcemy się pojednać, ale uznaję, że reparacje wojenne byłyby kamieniem milowym na drodze do pojednania - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Instytut Pamięci Narodowej Karol Nawrocki Niemcy reparacje wojenne społeczeństwo

TYLKO U NAS Marian Dygo: zidentyfikowany został brat mojej mamy

- Kiedy odbierałem dziś tę notę identyfikacyjną, to moja pierwsza myśl, jaka mi przyszła do głowy, to moja mama, siostra Apoloniusza Duszkiewicza, która zmarła trzy lata temu i nie doczekała tego wydarzenia, a to ona powinna tu być - mówił prof. Marian Dygo w rozmowie z portalem Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci zbrodnie wojenne komunizm bezpieka represje nazizm Niemcy II wojna światowa ekshumacja Instytut Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk