Polskie Radio
Section05

Kresy

Bezcenne spotkania. Weź udział w konkursie „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”

„Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX w.” -jeszcze do 30 listopada uczniowie mogą wziąć udział w tym konkursie interdyscyplinarnym organizowanym przez IPN. Dziś w audycji do spróbowania swoich sił zaprosi Zuzanna Czaplarska, autorka pracy „Skazany bez wyroku. Wspomnienia Zbigniewa Lewczykowskiego, gorlickiego Sybiraka”.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska

Inauguracja pracy Sejmu X kadencji. Andrzej Duda: deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem

- Jako Prezydent Rzeczypospolitej deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem. Najważniejszym moim przesłaniem od samego początku sprawowania urzędu, od 2015 roku, była i jest współpraca, współpraca i jeszcze raz współpraca - w najważniejszych dla Polski sprawach. Drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte dla wszystkich, którzy są gotowi taką współpracę podjąć - podkreślił prezydent.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Sejm Lwów Święto Niepodległości Polonia Polacy za granicą Ukraina wojna na Ukrainie Henryk Sienkiewicz język polski

Duszpolonia. Emigracyjny wymiar duchowości

Na pomysł zbudowania portalu, gdzie można znaleźć mszę czy nabożeństwo w języku polskim, wpadliśmy podczas żeglowania z kolegami poza granicami kraju. Chcieliśmy wybrać się w niedzielę na mszę ale mimo szczegółowych poszukiwań okazało się to wręcz niewykonalne. Musieliśmy przejrzeć wiele stron internetowych, a i tak większość informacji o nabożeństwach okazywała się nieaktualna – mówi Mirosław Dynia, twórca portalu Duszpolonia.org.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polonia Kościół religia wiara duchowieństwo Msza święta nabożeństwo Małgorzata Frydrych

Tłumacz Kamil Pecela wyróżniony litewską nagrodą im. Św. Hieronima

Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej oraz Litewskie Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury ogłosiły laureatów nagrody im. Św. Hieronima – przyznawanej corocznie najlepszym tłumaczom i tłumaczkom literatury litewskiej na języki obce oraz literatur obcych na język litewski. W pierwszej kategorii nagrodę przyznano Kamilowi Peceli, którego świetny przekład Silva rerum IV Kristiny Sabaliauskaitė uzyskał nominację do tegorocznej Nagrody Translatorskiej. 
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska Mariana Kril

"Dewajtis". Podróż w świat Kresów, na magiczną Żmudź

Przestrzenią, w której toczy się akcja "Dewajtis" – nowego serialu Telewizji Polskiej opartego na powieści Marii Rodziewiczówny pod tym samym tytułem – jest Żmudź. "U nikogo z powieściopisarzy nie znajduję tylu realiów dotyczących wschodnich ziem dawnej Rzeczypospolitej w 2. poł. XIX wieku”, pisał o autorce "Dewajtis" Czesław Miłosz.  
Zobacz więcej na temat:  Dewajtis serial TVP Maria Rodziewiczówna Litwa Czesław Miłosz literatura

"Dewajtis". Kto jest kim w nowym serialu Telewizji Polskiej

Jedna z najbardziej popularnych powieści Marii Rodziewiczówny – "Dewajtis" – doczekała się serialowej adaptacji: premiera już w niedzielę, 17 września, w Telewizji Polskiej. W siedmiu odcinkach tej opowieści o miłości, honorze i rodzinie splatają się losy zaściankowo-dworskiej społeczności, której życie odmieniło powstanie styczniowe. Kim są bohaterowie "Dewajtis"?  
Zobacz więcej na temat:  Maria Rodziewiczówna Dewajtis TVP literatura serial

Czytamy "Nad Niemnem" nad Niemnem

Ta społeczno-obyczajowa powieść pozytywistyczna Elizy Orzeszkowej z 1888 roku, przedstawiająca panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, nawiązując również do czasów powstania styczniowego - to temat kolejnego ogólnopolskiego i nie tylko Narodowego Czytania. Jak realia powieści odbierają Polacy mieszkający na Wileńszczyźnie i w dorzeczu Niemna dzisiaj? Czy chętnie sięgają po tę lekturę? Co z niej wyczytują?
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska Mariana Kril