Polskie Radio
Section05

Krzysztof Grzybowski

Wzrost cen prądu i gazu. Woźniak: przyczyną odbicie po pandemii i zamrożenie taryf w 2018 roku

Od 1 stycznia 2022 r. w życie weszły nowe taryfy sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej. Co za tym idzie, płacimy więcej. Dlaczego? Jak powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Woźniak, były podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska, były główny geolog kraju i były prezes PGNiG, główną przyczyną jest rynek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA energetyka energia elektryczna ceny gaz

"Prezydent jest konsekwentny". Prof. Reginia-Zacharski o wecie do nowelizacji ustawy medialnej

Jeszcze w momencie pierwszej obecności ustawy w Sejmie, prezydent już wówczas zapowiadał, że nie będzie jej podpisywał w takim kształcie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski komentując zawetowanie nowelizacji ustawy medialnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Andrzej Duda prezydent ustawa weto nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji ustawa medialna

System handlu emisjami CO2. Prof. Kleiber: UE jest do niego bardzo przywiązana

- Unia Europejska traktuje system handlu uprawnieniami do emisji CO2 jako kluczowy element walki o poprawę klimatu. Nie jestem optymistą, jeśli chodzi o jego zniesienie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, który wśród głównych przyczyn inflacji wskazał - obok kryzysu pandemicznego i manipulacji cenami gazu przez Rosję - właśnie unijną politykę klimatyczną.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Kleiber ŚWIAT Europa Unia Europejska emisja co2 inflacja premier Mateusz Morawiecki

"Nikt nie wierzył w samobójstwo". W PR24 o śmierci Jolanty Brzeskiej

Minęło 10 lat od śmierci legendy walki o prawa lokatorów Jolanty Brzeskiej. Chociaż powszechnie uważa się, że działaczka została zamordowana, pierwotnie w śledztwie uznano, że popełniła samobójstwo. Teraz do kin wchodzi film opowiadający jej historię, a kontynuujące misję Jolanty Brzeskiej działaczki lokatorskie przypominają, że mimo upływu lat w śledztwie dotyczącym jej śmierci nic się nie zmieniło.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Warszawa regiony mazowieckie reprywatyzacja afera reprywatyzacyjna dzika reprywatyzacja Jolanta Brzeska

Dr Jacek Raubo o zagrożeniu konfliktem hybrydowym: ważna jest kooperacja UE i NATO

- Od początku kluczowe było podkreślanie kooperacji UE z NATO. Jako wspólnota europejska wykonaliśmy tutaj o wiele większą pracę, niż miało to miejsce wcześniej w podobnych sytuacjach kryzysowych - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo, analityk portalu Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kryzys migracyjny Rosja Aleksander Łukaszenka granica Władimir Putin Białoruś ŚWIAT Europa

"Realpolitik czy działanie irracjonalne?". Andrzej Rafał Potocki o rozmowie Merkel-Łukaszenka

- Te tajemnicze rozmowy Angeli Merkel, te telefony do Alaksandra Łukaszenki są rzeczą naprawdę zastanawiającą. O czym pani kanclerz z panem Łukaszenką rozmawia? (...) Łukaszence udało się już coś osiągnąć, bo jednym z jego podstawowych celów jest to, by Europa uznała jego jako głowę państwa, jako prezydenta Białorusi - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta tygodnika "Sieci" Andrzej Rafał Potocki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka granica służby i bezpieczeństwo Białoruś Angela Merkel Aleksander Łukaszenka imigranci w Europie kryzys na granicy

Dekret o dalszej integracji Rosji i Białorusi podpisany. Zarembiuk: Łukaszenka sam jest sobie winny

- Ta cała sytuacja była sprowokowana przez Rosję. W 2019 roku Alaksandr Łukaszenka odmówił podpisania dekretu o integracji. A teraz, zagnany do kąta, w czym jest sam sobie winny, zmuszony został do podpisania tych 28 programów sojuszniczych - mówił w Polskim Radiu 24 Aleś Zarembiuk, komentując kolejne umowy o integracji Rosji i Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Rosja Władimir Putin Aleksander Łukaszenka Polskie Radio 24

Dr Maciej Kawecki o projekcie "metawersum": coś więcej niż media społecznościowe

 - To, co zapowiada dziś Zuckenberg jest konkurencją nie tylko dla mediów społecznościowych, czy dla twórców rozszerzonej rzeczywistości, ale także dla wszystkich dostawców komunikatorów, z których korzystamy w telekonferencjach - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema, prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Facebook media społecznościowe handel internetowy

Lodowski: Polska szukała kompromisu, ale po stronie europejskiej nie ma woli dialogu

- Szukaliśmy kompromisu we wszystkich sprawach, powiedziałbym nawet, że bardzo często byliśmy nadmiernie miękcy. Po stronie europejskiej skończyła się - jeśli w ogóle była - wola dialogowania. Czas przejść do innych wariantów - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Miłosz Lodowski, odnosząc się do wtorkowej debaty Parlamentu Europejskiego na temat Polski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Miłosz Lodowski POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski dyplomacja Parlament Europejski Mateusz Morawiecki premier

Prof. Włodzimierz Gut: w szczycie czwartej fali może być nawet 5-10 tys. zakażeń

- Mamy ok. 50 proc. zaszczepienia i 98 proc. zachorowań na COVID-19 dotyczy grupy nieszczepionych, a 2 proc. grupy szczepionych. To jest wyższa skuteczność, niż teoretycznie wyliczona skuteczność szczepionki. To oznacza, że będziemy mieli jeszcze problemy i będzie wzrost dalszy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Gut, wirusolog.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo pandemia Koronawirus w Polsce szczepienia COVID-19