Polskie Radio
Section05

Kurdystan

Festiwal "Kurdish Sun In Winter Warsaw". Filmy, dyskusje i warsztaty wokół problemów Kurdów

- Nazwa festiwalu bezpośrednio nawiązuje do tego, z czym spotyka się każdy, kto zetknął się z kulturą kurdyjską, czyli z jej serdecznością, ciepłem i otwartością, i to chcieliśmy pokazać w zimowej Warszawie - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Joanna Bocheńska, kierowniczka Pracowni Studiów Kurdyjskich Instytutu Orientalistyki UJ.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Uniwersytet Jagielloński Bliski Wschód Kurdowie

Iracki Kurdystan. Do czego dotarli polscy badacze?

Iracki Kurdystan otworzył się na badania archeologiczne dekadę temu. Od tego czasu pracowało tam kilkanaście misji, a wśród nich naukowcy z Polski, którzy dokumentowali ślady chrześcijańskiego budownictwa sakralnego na terenie doliny Nahla w Górach Kurdystanu. Chrześcijanie pojawili się tam już na pewno w IX w. i wybudowali kilkanaście kościołów. Podczas zakończonego właśnie sezonu polscy badacze dotarli do tych zabytkowych budowli opierając się na historycznych zapiskach, a także wykorzystując odtajnione amerykańskie zdjęcia satelitarne z lat 60. i 70. XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka

Uciekają przed wojną, biedą i chorobami. Exodus z Ukrainy nie jest pierwszym w historii

W związku z agresją Rosji na Ukrainę świat musi się zmierzyć z najszybciej rozwijającym się kryzysem migracyjnym od końca II wojny światowej - działania wojenne zmusiły bowiem do ucieczki już ponad 2 miliony osób. Nie jest to jednak pierwszy przypadek w historii, gdy ludzkość doświadcza tak masowego exodusu. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA migracja Wojna w Syrii Kurdowie kryzys migracyjny II wojna światowa I wojna światowa ZSRR Białoruś Wietnam Biblia starożytność średniowiecze Irlandia lata 70 lata 80 lata 90 emigracja

TYLKO U NAS Emigrują na Białoruś z Kurdystanu. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w ich ojczyźnie

Jak skutecznie bronić się przed atakami hybrydowymi z wykorzystaniem migrantów? Eksperci mówią, że należy pomagać na miejscu, w krajach Bliskiego Wschodu. Rozwój tych państw może spowodować, że zmniejszy się migracja do Europy, a politycy tacy jak Aleksander Łukaszenka nie będą w stanie wykorzystać migrantów do ataków na Polskę i inne kraje graniczne Unii Europejskiej. Wojciech Cegielski sprawdzał, jak wygląda polska i europejska pomoc dla irackiego Kurdystanu. To właśnie stamtąd pochodzi większość migrantów, którzy zostali przywiezieni przez białoruskie służby na granicę z Polską.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś imigranci w Europie ŚWIAT Bliski Wschód

Pielgrzymka papieża do Iraku. Ks. prof. Naumowicz: liczba chrześcijan zmalała tam o ponad milion

- Jeszcze 30 lat temu obliczało się, że w Iraku jest ok. 1,5 mln chrześcijan, czyli ok. 6-7 proc. społeczeństwa. Dzisiaj jest to ok. 250 tys., czyli poniżej jednego procenta ludności - powiedział o sytuacji chrześcijan w Iraku ks. prof. Józef Naumowicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek papież podróże zagraniczne Irak Kościół islam ŚWIAT Azja Polskie Radio 24

Pomoc dla irackiego Kurdystanu. Caritas Polska rozszerza program Rodzina Rodzinie

Caritas Polska zaangażuje się w pomoc w irackim Kurdystanie. W ramach rozszerzenia programu Rodzina Rodzinie, pomoc materialna trafi do stu rodzin. - Sytuacja w kraju wciąż jest niestabilna - zwraca uwagę dyrektor irackiego Caritasu Nabil Nissan i dodaje, że wiąże nadzieje ze spodziewaną pielgrzymką papieską do Iraku. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Irak papież papież Franciszek Caritas Caritas Polska

Czy dojdzie do rozmowy Erdogana z Trumpem?

– Prezydent Erdogan uważa, że atak na Kurdów powoduje, że można szantażować własnych obywateli nacjonalizmem, w tym partie opozycyjne. Wszystkie partie, oprócz kurdyjskiej, poparły tę interwencję. Gdyby tego nie zrobiły, od razu pojawiłyby się oskarżenia o zdradę – ocenia Adam Balcer, znawca Kurdystanu z instytutu analitycznego WiseEuropa.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Michał Żakowski Kurdowie Syria Turcja Damaszek Recep Tayyip Erdogan Donald Trump Rosja

Syria: Kurdowie nie chcą już pilnować więźniów z ISIS

Syryjscy Kurdowie oświadczyli, że nie będą strzec więzionych przez siebie byłych członków ISIS. Są bowiem zajęci odpieraniem tureckich ataków na miasta w północnej Syrii. Od środy Turcja prowadzi ofensywę w rejonach kurdyjskich po drugiej stronie granicy. Chce wypchnąć stamtąd Kurdów, aby utworzyć strefę buforową i osiedlić syryjskich uchodźców.
Zobacz więcej na temat:  Syria Kurdowie Turcja Państwo Islamskie ISIS