Polskie Radio
Section05

Magda Mikołajczuk

Artyści uwiedzeni przez totalitaryzm. "Wierzyli, że historia ma walor materialny"

Co sprawia, że Putin atakujący Ukrainę może liczyć na poparcie reżysera Olivera Stone'a, aktora Gerarda Depardieu czy muzyka Rogera Watersa? Za co podziwiali komunizm Ernest Hemingway i Jean-Paul Sartre? Dlaczego Jarosław Iwaszkiewicz stał się pupilem PRL-owskich władz? W kolejnym odcinku Historii żywej" rozmawialiśmy o ludziach kultury w służbie ideologii komunistycznej i nazistowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Eisler Piotr Kofta Maciej Jastrzębski Gerard Depardieu totalitaryzm historia Polski II wojna światowa Rosja Władimir Putin Marlena Dietrich Oliver Stone Jerzy Andrzejewski Wiktor Woroszylski Władysław Broniewski demokracja Ernest Hemingway Jean Paul Sartre literatura

Nagroda Literacka Identitas 2024. Kto pojedzie na arktyczną wyspę Uløya?

Sześcioro finalistów Nagrody Literackiej Identitas 2024 na przełomie września i października pojedzie na warsztaty na arktycznej wyspie Uløya, 500 kilometrów za kręgiem polarnym, gdzie zostanie ogłoszone nazwisko zwycięzcy. - Staramy się wspierać najlepszych polskich pisarzy i pisarki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia szef Fundacji Identitas i jeden z jurorów Tomasz Kaźmierowski.
Zobacz więcej na temat:  Nagroda Identitas Wyspa Uløya Tomasz Kaźmierowski

Ryszard Gieryszewski. Artysta, który malował ciszę

W Warszawie znajduje się takie osiedle, które nieprzerwanie od ponad 50 lat jest jednym z najgłośniejszych, najgęściej zaludnionych i najbardziej tętniących życiem założeń architektonicznych stolicy. - Gieryszewski spędził tam praktycznie całe swoje życie. Jego sztuka opowiada właśnie o osiedlu "Za Żelazną Bramą" - mówi w Programie 1 Polskiego Rada dr Wiktor Komorowski, historyk sztuki. Jak ten niezwykły artysta malował ciszę?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Ryszard Gieryszewski Wiktor Komorowski Galeria Lufcik w Warszawie

Sylwia Chutnik: "Dintojra". Książka o - nieoczywistej - zemście

- Czasami najbardziej bolesną zemstą dla osoby, która nas krzywdziła, jest to, że my żyjemy dalej, że nas to nie złamało, że nadal jesteśmy wierni swoim zasadom, wartościom. Wbrew temu, jak bardzo skrzywdził nas świat, najbliżsi, społeczeństwo, trwamy w sobie. Czasem to jest największa zemsta, którą możemy zaproponować, spełnić. W której my sami możemy odnaleźć coś, słodką satysfakcję - powiedziała Sylwia Chutnik w audycji "Moje książki".
Zobacz więcej na temat:  Sylwia Chutnik KSIĄŻKA książki literatura KULTURA

Kanon lektur szkolnych. Jakie książki powinny się w nim znaleźć? Co wykreślić, co dodać?

Czy powinien obowiązywać jeden kanon lektur szkolnych? Jeśli tak - jakie książki muszą się w nim znaleźć? Czy ważniejsze jest, by zapoznać dzieci z historią literatury, tekstami sprzed wielu lat, czy większy nacisk należy położyć na współczesnych autorów? Czy lektury powinny nade wszystko pokazywać prawdę o świecie, naszej historii, czy być przede wszystkim atrakcyjne dla dzieci, by chętniej sięgały po książki w ogóle?
Zobacz więcej na temat:  książki KSIĄŻKA literatura edukacja szkoła lektury lektury szkolne KULTURA

"Drabina" i "Podróż uczonego doktora Leonarda..." - literatura z Ukrainy

W audycji zaprezentowaliśmy dwie pozycje autorów ukraińskich: "Drabinę" Eugenii Kuzniecowej (tł. Iwona Boruszkowska) oraz "Podróż uczonego doktora Leonarda i jego przyszłej kochanki, przepięknej Alcesty, do Szwajcarii Słobodzkiej" Mike'a Johannsena (tł. Maciej Piotrowski/Adam Pomorski).
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Małgorzata Szymankiewicz Dwójka Ukraina Dwójka Ukraina Piotr Kofta KULTURA KSIĄŻKA