Polskie Radio
Section05

Magdalena Skajewska

160 mln dzieci na świecie pracuje. Ekspertka: wynika to z ogromnego ubóstwa

160 milionów dzieci na świecie jest zmuszanych do pracy, a 79 mln z nich pracuje w sposób, który zagraża ich zdrowiu i życiu - tak wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Problem ten, związany ze wzrostem liczby ludności, powtarzającymi się kryzysami, skrajnym ubóstwem, jest szczególnie wyraźny w krajach Afryki Subsaharyjskiej, ale występuje także w Azji, Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.
Zobacz więcej na temat:  ubóstwo Afryka dzieci Więcej świata handel ludźmi niewolnictwo ONZ UNICEF

Wybory do PE. Ekspert: von der Leyen będzie musiała współpracować z konserwatystami

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego nie należy się spodziewać zmiany kursu w unijnej polityce. Mimo wzrostu poparcia dla prawicy i antyunijnej skrajnej prawicy większość utrzymały partie głównego nurtu, czyli centroprawica, centrolewica i liberałowie.
Zobacz więcej na temat:  Francja Unia Europejska wybory do Parlamentu Europejskiego Ursula von der Leyen Więcej świata Europejski Zielony Ład Kamil Zajączkowski

Chiny nie zwalniają w podboju kosmosu. "Są liderami na równi z Amerykanami"

Kapsuła chińskiej sondy kosmicznej Chang'e-6 pomyślnie wylądowała na ciemniej, niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca. - Chiński program kosmiczny trwa od lat 50. XX wieku, ale tempa nabrał w latach 90. Z roku na rok dowiadujemy się o postępach. Obecnie Chińczycy są liderami na równi z Amerykanami. Wybudowali nawet własną stację kosmiczną - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Marcin Jacoby z Zakładu Studiów Azjatyckich SWPS. 
Zobacz więcej na temat:  Chiny kosmos

Hiszpania, Irlandia i Norwegia uznały niepodległość Palestyny. "To nie wpłynie na negocjacje pokojowe"

Hiszpania, Irlandia oraz Norwegia oficjalnie uznały niepodległość Palestyny. - Ponad 140 państw do tej pory to zrobiło, ale Palestyny nie uznają te państwa, które podejmują decyzję w procedurze przyjęcia do Organizacji Narodów Zjednoczonych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Dorota Heidrich z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Dorota Heidrich Martyna Bildziukiewicz Krzysztof Renik Hiszpania Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) Izrael Palestyna Bliski Wschód

Debata kandydatów na szefa KE bez partii prawicowych. "Powinniśmy czerpać wzorce z USA"

Kandydaci pięciu grup politycznych Europarlamentu na szefa Komisji Europejskiej: Ursula von der Leyen, Nicolas Schmit, Terry Reintke, Sandro Gozi, Walter Baier, stanęli obok siebie podczas debaty transmitowanej we wszystkich krajach Unii. Co dalej z sojuszami szczególnie po prawej stronie sceny politycznej w Europie?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Unia Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen Europa Zachodnia Parlament Europejski wybory do Parlamentu Europejskiego

Zamieszki w Nowej Kaledonii. Dr Karolina Kania: to miała być "Francja Południa"

- Wśród osób, które są za odłączeniem od Francji, są nie tylko Kanakowie, co pokazały wyniki referendów. Nie tylko autochtoni dążą do uniezależnienia się od Francji, podobnie jak są wśród nich osoby, które chciałyby by Nowa Kaledonia pozostała jej częścią. Zależności etniczne na Nowej Kaledonii są bardzo złożone - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Karolina Kania, etnolożka, autorka bloga EthnoPassion (Wydział Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Pradze).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wojna 2024 ŚWIAT Francja nowa kaledonia

Kasparow: wojna się nie skończy, póki Putin rządzi Rosją

Z rakiem się nie negocjuje, raka się wycina - tak o konieczności zdecydowanych działań Zachodu wobec Rosji mówił w Programie 1 Polskiego Radia Garri Kasparow, były mistrz świata w szachach, polityczny aktywista i krytyk Władimira Putina. Gość Jedynki powiedział wprost, że Putin uważa, iż toczy właśnie czwartą wojnę światową.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Paweł Lekki Garri Kasparow Władimir Putin Rosja Jan Pachlowski Piotr Skarżyński