Polskie Radio
Section05

Michał Strzałkowski

Czy obalenie Asada w Syrii zwiększy zagrożenia dla chrześcijan?

- Chrześcijanie są tą grupą religijną, która najboleśniej odczuwa wszelkie zmiany polityczne na Bliskim Wschodzie, a jednocześnie Polacy poprzez fundacje kościelne i te świeckie, aktywnie pomagają ludziom w tym regionie, niezależnie od ich wyznania - mówili w Polskim Radiu 24: ks. prof. Witold Żelazny z sekcji polskiej Fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Jan Wysocki z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Święta Bożego Narodzenia pomoc humanitarna Kościół Caritas Polska Bliski Wschód Syria

Postępy syryjskich rebeliantów. Czy reżim al-Assada jest zagrożony?

Syryjscy rebelianci wyparli wojska prorządowe z miasta Hama położonego ok. 150 kilometrów na północ od stolicy kraju, Damaszku. Opozycyjne ugrupowanie zbrojne zajęło główne więzienie w tym mieście i uwolniło przetrzymywane tam osoby. - Wskazuje to na wielką słabość Baszara al-Assada, która pogłębiała się w ostatnich latach - zwraca uwagę Sara Nowacka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Syria Baszar al-Assad

Kryzys polityczny we Francji. Co dalej z gabinetem Michela Barniera?

Po trzech miesiącach władzy, mniejszościowy rząd Michela Barniera we Francji prawdopodobnie zostanie odwołany. Głosowanie w tej sprawie zaplanowane jest na wczesny wieczór. - Gdyby skrajna lewica i skrajna prawica głosowały oddzielnie na swoje wnioski to nie miałyby żadnej szansy - uważa prof. Georges Mink, w kontekście nieoczekiwanego sojuszu Nowego Frontu Ludowego i Zjednoczenia Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  Emmanuel Macron Francja Marine Le Pen

Polskie Radio 24 Stan wojenny w Korei Południowej. "Patowa sytuacja"

- Korea jest bardzo podzielona, a prezydent Jun Suk Jol ma zaledwie kilkanaście procent poparcia. Powstała sytuacja patowa, gdzie parlament uchwalał ustawy, które prezydent wetował, a inicjatywy ustawodawcze partii prezydenta były blokowane przez opozycyjną większość w parlamencie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marceli Burdelski, wiceprezes Towarzystwa Azji i Pacyfiku, konsultant i były doradca Ministra Spraw Zagranicznych RP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Azja Korea Południowa stan wojenny Marceli Burdelski

Chaos w Seulu. "Uwstecznienie Korei Płd. jako demokracji"

Prezydent Korei Południowej ogłosił w kraju stan wojenny. Argumentując decyzję oskarżył opozycję o działalność antypaństwową, wspieranie reżimu Kim Dzong Una i paraliżowanie prac rządu. - Yoon Suk-yeol uważa, że wprowadzenie stanu wojennego ochroni Koreę Południową przed Koreą Północną. Tak naprawdę chodzi tu o jego spór z rządzącą partią - relacjonuje Tomasz Sajewicz. 
Zobacz więcej na temat:  Korea Południowa stan wojenny

"Wojna na Ukrainie staje się poligonem dla Rosji, Iranu i Korei Północnej" - uważa ekspertka z UW

- Europa czeka na jasne działanie ze strony Ameryki wobec Rosji, ale jeszcze wiele może wydarzyć w wojnie na Ukrainie. Jeżeli Trump będzie chciał szybkiego zakończenia wojny kosztem Ukrainy, może spotkać się oporem ze strony krajów europejskich - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Beata Górka-Winter z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Zobacz także ŚWIAT Moskwa Kijów atom wojna na Ukrainie Władimir Putin

Polskie Radio 24 Rosja użyła potężnej broni. "Próba zastraszenia Zachodu"

- Można porównać tę decyzję do słynnej wypowiedzi Chruszczowa, który powiedział "my wam jeszcze pokażemy, gdzie raki zimują". To oczywiście próba zastraszania, przede wszystkim państw europejskich, Europy Środkowo-Wschodniej oraz Zachodniej, zniechęcenia tych krajów do pomocy Ukrainie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Walenty Baluk (UMCS).
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie NATO Ukraina Rosja