Polskie Radio
Section05

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Mniej pieniędzy i większe obciążenia administracyjne. Resort rolnictwa wyjaśnia przyczyny protestów

Są dwie przyczyny, które wyprowadziły rolników na drogi - unijna polityka rolna i zbyt szerokie otwarcie na produkty rolne z Ukrainy. Wcześniej problemy były odczuwalne przede wszystkim przez tzw. kraje frontowe, czyli państwa bezpośrednio graniczące z Ukrainą. Dziś problem nadmiernego importu zaczynają odczuwać także rolnicy w kolejnych krajach członkowskich - przekazało Ministerstwo Rolnictwa w komunikacie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA społeczeństwo rolnictwo rolnicy

Żywność ukraińska konkurencją dla polskiej. Problem narastał od lat, rolnicy zapowiadają protest

Bezcłowy import żywności z Ukrainy cały czas wpływa na brak opłacalności produkcji w gospodarstwach w Polsce m.in. zbóż, kukurydzy, owoców miękkich, a także drobiu. Rozmówcy portalu Polskiego Radia 24 podkreślają, że na Ukrainie żywność produkowana jest często w dysponujących wielkimi areałami ziemi agroholdingach. Dodatkowo nie muszą być tam przestrzegane kosztowne normy, które obowiązują polskich rolników. - Musimy poprzez odpowiednie instrumenty finansowe zapewnić bezpieczeństwo rolnikom, aby nie doprowadzić ich do bankructwa. Potrzeba dogłębnej analizy przeszłości i przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej, żeby określić jej przyszłość - apelował w Brukseli polski minister rolnictwa Czesław Siekierski podczas posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rolnicy Ukraina zboże import protest drób Czesław Siekierski Unia Europejska Komisja Europejska GOSPODARKA

Berlińskie targi Zielony Tydzień. "Potrzebne jest zrównoważone, a jednocześnie wysoce wydajne rolnictwo"

Szef resortu rolnictwa Czesław Siekierski podczas Globalnego Forum Żywności i Rolnictwa w Berlinie ocenił, że przejście na zrównoważoną produkcję musi zostać "odpowiednio kompensowane producentom rolnym". Opłacalność produkcji rolnej jest warunkiem powodzenia transformacji systemów żywnościowych - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo targi Berlin

Dopłaty bezpośrednie dla rolników. MRiRW: w tym roku pula środków jest wyższa o blisko 170 mln euro

Pula środków na płatności bezpośrednie za 2023 r. wynosi około 3,67 mld euro i jest wyższa o około 169 mln euro od kwoty na 2022 r. - poinformowało ministerstwo rolnictwa. Rolnicy otrzymali już zaliczki na poczet dopłat, obecnie wypłacane są przez ARiMR płatności końcowe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo rolnicy zboże społeczeństwo POLSKA Polska w Unii Europejskiej fundusze europejskie

"Wyzwania na rynku krajowym, UE oraz relacji z Ukrainą". Szef KRIR zwrócił się do nowego ministra rolnictwa

- Przed nowym ministrem rolnictwa stoją wyzwania dotyczące rynku krajowego, rozwiązań na poziomie Unii Europejskiej oraz relacji z Ukrainą - powiedział prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. Dodał, że mamy do czynienia z rozregulowaniem wielu sektorów produkcji, a jej koszty tylko nieznacznie spadły w stosunku do poprzedniego sezonu
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo rząd Unia Europejska wieś

Afera wiatrakowa. Minister rolnictwa: propozycja nowej koalicji łączy się z problemami niemieckich firm

- Ustawa zaproponowana przez nową koalicję ma dużo dziwnych, niepokojących wrzutek, dotyczących m.in. wywłaszczania. Propozycja ta dziwnie się zbiega, łączy z problemami niemieckich firm z tej branży. Bardzo szybko odblokowano też część środków z KPO w ramach tego programu energetycznego - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Gembicka, minister rolnictwa i rozwoju wsi. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Anna Gembicka polityka