Polskie Radio
Section05

NATO

Nauka zrywania podmorskich kabli. Bogate doświadczenie Chin

Kotwica chińskiego statku uszkodziła podmorski kabel. Do takiego incydentu doszło tym razem nie na Bałtyku, tylko w okolicy Tajwanu. Tam Chiny od dawna praktykują zrywanie okablowania w taki sposób. Odnotowano kilkadziesiąt podobnych przypadków w ostatnich latach. "Technika na wypadki stosowana na Bałtyku jest doskonalona od lat" - zauważa ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Michał Bogusz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Finlandia Rosja Bałtyk flota Chiny Szwecja Tajwan Morze Bałtyckie flota cieni

Rosjanie operują na Bałtyku. "Niepokoi powtarzalność incydentów"

- Sytuacja jest niewątpliwie poważna, uszkodzenia infrastruktury na dnie Morza Bałtyckiego układają się w niebezpieczny związek przyczynowo skutkowy (…), to nie są okoliczności wyjątkowo dramatyczne, ale powtarzalność tych incydentów skłania do tego, by przyglądać się sytuacji ze szczególną uwagą - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Kubiak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Bałtyk

Polskie Radio 24 Ukraina zakręca kurek z gazem. "Sygnał dla Rosji i Zachodu"

- To sygnał, który płynie w stronę Rosji i Zachodu, że Ukraina nie zamierza godzić się na wszystkie propozycje, że ma swoje zdanie i różne instrumenty, aby w ewentualnych rozmowach pokojowych postawić w pewnej części na swoim - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Szabaciuk (Katolicki Uniwersytet Lubelski, Instytut Europy Środkowej).
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Michał Strzałkowski Ukraina Rosja gaz ziemny

Putin miał odrzucić propozycję Trumpa zakończenia wojny za opóźnienie przyjęcia Ukrainy do NATO

Władimir Putin odrzucił sugestię zespołu prezydenta elekta USA Donalda Trumpa, zgodnie z którą członkostwo Ukrainy w NATO zostałoby opóźnione o co najmniej dekadę, a Rosja zgodziłaby się zakończyć wojnę przeciwko Ukrainie - napisał w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Rosja USA Donald Trump Władimir Putin

Duńskie służby specjalne: próby uszkodzenia infrastruktury na Bałtyku elementem wojny hybrydowej

Dążenie do uszkodzenia podmorskiej infrastruktury na Bałtyku może być elementem wojny hybrydowej - ostrzegały w ostatnich miesiącach służby specjalne Danii i Szwecji. Finlandia poinformowała w czwartek, że należącego do tzw. rosyjskiej floty cieni tankowiec Eagle S mógł uszkodzić podmorski kabel Estlink 2.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna hybrydowa Ukraina Dania Szwecja Finlandia bezpieczeństwo energetyczne

Polskie Radio 24 UE obiecuje pomoc Ukrainie. Kluczowa pozostaje postawa USA

- Niezależnie, co będziemy chcieli zrealizować, z perspektywy Zachodu, mówiąc o kwestiach pomocy wojskowej, potencjalnym ustabilizowaniu sytuacji czy patrząc przyszłościowo na kwestię jej rozwiązania, będziemy musieli brać pod uwagę stronę rosyjską. A strona rosyjska bierze pod uwagę przede wszystkim relacje ze Stanami Zjednoczonymi rozgrywając oczywiście to w kontekście Europy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Defence24).
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Rosja Jacek Raubo Unia Europejska

Obietnice Europy nie wystarczą. Zełenski mówi jasno

Europejskie deklaracje nie zapewnią Ukrainie pokoju - tak uważa przywódca tego kraju, Wołodymyr Zełenski. Pomysł Viktora Orbana o tym, by na czas świąt wstrzymać ogień i wymienić się jeńcami, nazwał ironicznie "opowieścią wigilijną". - Nie jesteśmy w nastroju świątecznym, bo w Ukrainie giną ludzie - zaznaczył ukraiński przywódca.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wołodymyr Zełenski Ukraina wojna na Ukrainie Rosja USA wojna 2024 Europa Bruksela Unia Europejska