Polskie Radio
Section05

NAUKA

Odkryć tajemnice Sakkary. Zajmą się tym polscy archeolodzy

W styczniu 2025 roku polscy archeolodzy z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk (IKŚiO PAN) zbadają grób faraona Szepseskafa, znajdujący się na terenie starożytnej nekropolii Sakkara w pobliżu Kairu. Eksploracja ta jest częścią misji "Mastaba Faraona" we współpracy z Fundacją Umbra Orientis.
Zobacz więcej na temat:  edukacja Monika Suszek Trójka archeologia starożytność starożytny Egipt

Nellie Bly - kobieta, która podbiła świat dziennikarstwa

Dokładnie tego dnia - 14 listopada, 135 lat temu, pewna uparta i utalentowana Amerykanka postanowiła pobić rekord fikcyjnego bohatera powieści Juliusza Verne’a "W 80 dni dookoła świata". Anna Kowalczyk wraz z - i tu niespodzianka i magia radia - Melchiorem Wańkowiczem, opowie dziś jej herstorię. Okaże się, że nie zawsze warto wierzyć na słowo nawet wybitnym reportażystom. Fact checking gawędy Melchiora Wańkowicza przeprowadziła Anna Kowalczyk, która opowieść o zapomnianych bohaterkach historii ma dla Państwa co tydzień o tej samej porze.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Maria Skłodowska-Curie fizyka chemia Anna Kowalczyk Kobiety medycyna

Badania związane z klimatem. "Warto ubiegać się o granty"

- Pozyskanie grantów pozwala na choćby częściowe sfinansowanie badań nad nowymi technologiami, warto się o nie ubiegać  - mówiły w Polskim Radiu 24 Maja Grodzka, studentka inżynierii i specjalistka od OZE z Politechniki Bydgoskiej, doktorantka Gabriela Hodacka z inżynierii chemicznej Politechniki Krakowskiej oraz Róża Łopusiewicz z AGH, indywidualne laureatki programu grantowego SOFIA, którego organizatorem jest firma ONDE
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Marta Hoppe klimat szkolnictwo wyższe badania

Pięciu Braci Męczenników. Kim byli pierwsi polscy święci?

W nocy z 10 na 11 listopada doszło do napadu na pięciu mnichów, którzy w okolicach Międzyrzecza gospodarowali w niewielkiej pustelni, wyznaczonej im przez księcia Bolesława Chrobrego. Był rok 1003, a ową grupę stanowili dwaj zakonnicy z Italii - Benedykt i Jan, do których dołączyli miejscowi nowicjusze "z kraju i mowy słowiańskiej" - Izaak, Mateusz oraz pomocnik Krystyn.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Katarzyna Kobylecka

Pogrzebani żywcem. Makabryczne historie, które dały początek epidemii lęku

Przebudzenie w grobie to niestety nie tylko wymysł autorów powieści grozy. Historia zna przypadki ekshumacji, które zakończyły się przerażającym odkryciem zadrapanych od środka wiek trumien i zdartych do krwi palców przedwcześnie pogrzebanych. Dwa wieki temu strach przed takim losem, tafefobia, dał początek serii niezwykłych wynalazków.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA śmierć pogrzeby Edgar Allan Poe Fryderyk Chopin Wszystkich Świętych