Polskie Radio
Section05

Paulina Górska

Łąki kwietne: Dlaczego są nam potrzebne. Szczególnie w miastach

Dla niektórych ideałem są trawniki: codziennie podlewane, równiutko i krótko przycięte, bez żadnego kwiatka czy roślinki, która by zakłócała jednolitą soczystą zieleń murawy. Ale od kilku lat dominującym trendem, także w miastach, stały się łąki kwietne. Są nie tylko elementem dekoracyjnym, ale przede wszystkim potężnym i niezwykle użytecznym ekosystemem. I właśnie dlatego ich tak bardzo potrzebujemy – my ludzie, ale również zapylacze, czyli kluczowe dla naszego przetrwania owady.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA łąka przyroda natura ekologia zdrowie człowiek miasto miasto przyszłości Marcin Zych ogród botaniczny Trójka

Jak pomóc naturze? Aktywizm, rzecznictwo na rzecz przyrody i rewilding

Ludzie oddalają się od przyrody, nadmiernie wykorzystując zasoby zarówno fauny, jak i flory. Zostały już tylko skrawki dzikości. Powstaje pytanie, jak je chronić? Czy sposobem na to jest działalność aktywistów? A może koncepcja rewildingu - czyli przywracania różnorodności i bogactwa dziko żyjących zwierząt oraz wykorzystywanie naturalnych procesów, które mają odbudować środowisko. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka przyroda natura ekologia ochrona przyrody

Małgorzata Szumska: Nie ma złego podróżowania, trzeba tylko wiedzieć, czego potrzebujemy

W czasach overtourismu, globalizacji i łatwego dostępu do najbardziej popularnych miejsc w Europie, ale też względnie łatwego dostępu do najdalszych zakątków naszej planety, ważne jest, by zastanowić się, jak podróżować lepiej, w sposób bardziej zrównoważony. Jak jeździć, aby unikać pułapek na turystów, aby lepiej doświadczać, rozwijać się i nie szkodzić?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Małgorzata Szumska podróże turystyka zwiedzanie zwiedzanie Polska wypoczynek relaks psychologia

Miejskie strachy, które wprowadzają chaos i blokują zmiany

Miejskie strachy, to temat, który wydaje się odległy od kwestii klimatycznych i ich zmian. Ale tylko pozornie: plotki, pogłoski, przeinaczenia albo zwykłe kłamstwa i dezinformacja dotyczące niektórych tematów, potrafią sprawić, że narasta opór, który blokuje albo co najmniej spowalnia zmiany mające uczynić miasta bardziej odpornymi na zmiany klimatu, a przez to zdrowszymi i przyjaznymi dla mieszkańców.
Zobacz więcej na temat:  miasto miasto przyszłości zmiany klimatyczne motoryzacja dezinformacja Rafał Trzaskowski george soros teoria spiskowa Trójka

Dlaczego nie powstają kolejne parki narodowe? Czemu Polska głosowała przeciw Nature Restoration Law?

Ponad 20 lat minęło od utworzenia w Polsce ostatniego parku narodowego. Dlaczego tak dużo i co się za tym kryje? Na czym polega niedawno przyjęte przez Unię Europejską rozporządzenie Nature Restoration Law, któremu Polska się sprzeciwiła? O tym ze swoją gościnią rozmawiała Paulina Górska.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przyroda natura ekologia park narodowy Nature Restoration Law Unia Europejska klimat Trójka

Hyalomma "monster tick" już dotarły do Polski. Jak się chronić przed gigantycznymi kleszczami?

W kolejnym odcinku cotygodniowej audycji "Górska o Klimacie" była mowa nie tylko o kleszczach gigantach, ale też o innych pajęczakach spotykanych na łąkach lub w lesie. Jak się przed nimi uchronić i co powinniśmy o nich wiedzieć, mówiła gościni Pauliny Górskiej, prof. Anna Bajer z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka kleszcze przyroda natura ekologia zdrowie

Nowość w radiowej Trójce – audycja o działaniach na rzecz klimatu

"Górska o Klimacie" – to kolejna propozycja radiowej Trójki. Uzupełniając ofertę programów dotyczących zagadnień świata natury ("Księstwo Ptaków", "Królestwo Roślin"), Program 3 wprowadza audycję związaną z działaniami dla klimatu. "Górska o Klimacie" w każdy poniedziałek o godz.12.00, potem na stronie stacji i na https://podcasty.polskieradio.pl/antena/trojka.
Zobacz więcej na temat:  ekologia natura klimat Trójka