Polskie Radio
Section05

Piotr Wawrzyk

"Potrzeba usprawnić pracę sędziów”

Gośćmi Debaty Poranka byli Jacek Liziniewicz z Gazety Polskiej Codziennie, prof. Piotr Wawrzyk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, a także Marek Król, publicysta. Komentatorzy w Polskim Radiu 24 mówili m.in. o przeprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmianach w systemie sądownictwa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy Amber Gold Ministerstwo Sprawiedliwości krs Zbigniew Ziobro reforma sądownictwa Jacek Liziniewicz Marek Król

Reforma sądownictwa. Spór ekspertów w Trójce

- W moim przekonaniu władza sądownicza wyalienowała się od władzy ustawodawczej, czego przykładem jest to, że nie była w stanie wyeliminować patologii ze swojego środowiska - mówił na antenie radiowej Trójki prof. Piotr Wawrzyk. - Propozycje, które wnosi PiS, ewidentnie są naruszeniem fundamentalnej zasady trójpodziału władzy, który znakomicie znamy przynajmniej od czasów Monteskiusza - stwierdził dr Tomasz Słupik. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Beata Michniewicz sądownictwo krs Sąd Najwyższy

"Michaił Gorbaczow podjął rękawicę i faktycznie mur runął"

12 czerwca 1987 roku podczas przemówienia pod Bramą Brandenburską, tuż przy murze berlińskim, Ronald Reagan zwrócił się wprost do Michaiła Gorbaczowa. Wezwał przywódcę ZSRR do zniszczenia tego fizycznego symbolu żelaznej kurtyny, oddzielającej kraje kapitalistyczne od komunistycznych. O przyczynach upadku muru berlińskiego mówił w Polskim Radiu 24 politolog prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 mur berliński Ronald Reagan Michaił Gorbaczow ZSRR Niemcy Zachodnie komunizm

Ekshumacje ofiar smoleńskich: są kolejne nieprawidłowości

Prokuratura Krajowa potwierdza informacje dziennika "Fakt". Gazeta podała, że w trumnie gen. Włodzimierza Potasińskiego, który był dowódcą Wojsk Specjalnych, znaleziono szczątki czterech innych ofiar katastrofy smoleńskiej. W Debacie Poranka o sprawie mówili prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Waldemar Paruch z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Marek Król, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa smoleńska ekshumacja Prokuratura Krajowa Marek Król Platforma Obywatelska Rosja

Polska w Hanowerze. Silne więzy gospodarcze z Niemcami

Kanclerz Angela Merkel i Beata Szydło zainaugurowały działalność polskiego stanowiska na targach Hannover Messe. Polska jest krajem partnerskim tegorocznej wystawy przemysłowo-technologicznej w Niemczech. O współpracy Polski i Niemiec rozmawiali w Debacie Poranka prof. Andrzej Zybertowicz (Biuro Bezpieczeństwa Narodowego), prof. Piotr Wawrzyk (Uniwersytet Warszawski) i prof. Kazimierz Kik (Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach).
Zobacz więcej na temat:  Hannower Niemcy nowe technologie Angela Merkel Beata Szydło Andrzej Zybertowicz Kazimierz Kik

Emmanuel Marcon murowanym kandydatem do wygrania II tury

- W Hiszpanii na początku obecnego stulecia murowanym kandydatem wydawała się Partia Ludowa. Gdy doszło do zamachu na metro, wyniki były dokładnie odwrotne niż wskazywały sondaże – powiedział w audycji Punkt Widzenia europeista prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Odniósł się w ten sposób do wyborów prezydenckich we Francji.
Zobacz więcej na temat:  polityka Marine Le Pen Jean Luc Melenchon Francois Fillon Paryż wybory we Francji wybory prezydenckie we Francji

Innowacyjność płaszczyzną współpracy Grupy Wyszehradzkiej

Z udziałem premierów państw Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie trwa Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej "Central Eastern Europe Innovators Summit". Podczas spotkania podpisana została Deklarcja Warszawska. O jej głównych postanowieniach móiwł w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Wawrzyk, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 grupa wyszehradzka Beata Szydło innowacyjność start-up