Polskie Radio
Section05

Rzym

Pierwsza Dama odwiedziła ukraińskie dzieci leczone w Rzymie. Zapewniła o kontynuacji polskiego wsparcia

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda spotkała się dwójką ukraińskich dzieci, które są leczone onkologicznie w rzymskim Szpitalu Pediatrycznym Dzieciątka Jezus. W kwietniu tego roku pięcioro onkologicznie chorych dzieci, które trafiły do Polski z objętej wojną Ukrainy, poleciało na pokładzie prezydenckiego samolotu do Rzymu, gdzie podjęto ich leczenie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2022 Agata Kornhauser-Duda dzieci

6. Festiwal Teologii Politycznej. O Mickiewiczu z perspektywy współczesności

- Naszym celem jest to, by próbować myśleć o naszej współczesności z nawiązaniem do klasyków, w tym przypadku do klasyków literatury polskiej. Jesteśmy przekonani, że ciągłe przepracowywanie dziedzictwa, które otrzymaliśmy z przeszłości, może dać bardzo pouczające i istotne wnioski na przyszłość - mówił na antenie Dwójki Tomasz Herbich, zastępca redaktora naczelnego "Teologii Politycznej Co Tydzień", publicysta i wykładowca uniwersytecki, opowiadając o VI Festiwalu Teologii Politycznej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Adam Mickiewicz poezja filozofia polityka romantyzm Stambuł Rok Romantyzmu Polskiego

Pasjonujący świat archeologii prof. Piotra Dyczka

W czasach szkolnych chciał być astronomem. Niewiele brakowało, by został dziennikarzem radiowym, bo przez jakiś czas z powodzeniem prowadził audycje w Polskim Radiu. Ostatecznie, pasją jego życia została archeologia. Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra", był prof. Piotr Dyczek z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  archeologia Piotr Dyczek Katarzyna Kobylecka Bułgaria starożytność

Juliusz Gałkowski: Rzym to do dziś symbol potęgi

- Tym, co utrzymuje starożytny Rzym w powszechnej świadomości, jest kultura masowa - ta, którą możemy zauważyć m.in. w komiksach czy filmach. Rzym jest fascynujący i tak zapadł w wiadomość czy podświadomość zbiorową, że nikt od niego nie potrafi się wyzwolić - mówił w Polskim Radiu 24 Juliusz Gałkowski ("Teologia Polityczna").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT serwis wschodni wojna 2022 Filip Memches starożytność

Najsłynniejsze bitwy sierpnia. "Dla Polaków szczególna jest Bitwa Warszawska"

Sierpień - jego łacińska nazwa to Augustus. Miesiąc słynnego cesarza, twórcy pryncypatu, nazwany według niektórych sierpniem od okresu żniw, był świadkiem przełomowych wydarzeń o wielkim znaczeniu historycznym. Na przykład 2 sierpnia 216 r. p.n.e. kartagiński wódz Hannibal, jeden z najlepszych dowódców antycznego świata, rozgromił rzymskie legiony w bitwie pod Kannami, po czym stanął u bram Rzymu.
Zobacz więcej na temat:  Hannibal starożytność bitwa warszawska dywizjon 303 historia Polski

Nagrody im. Benedykta Polaka przyznane

Wyróżnienie to przyznawane jest polskim obywatelom za "wybitne osiągnięcia eksploracyjne na ziemi, w morzu, w powietrzu i w kosmosie" oraz cudzoziemcom za "propagowanie polskich tematów badawczych i współpracę z naszymi naukowcami". Uroczystość wręczenie nagród im. Benedykta Polaka odbyła się w sobotę, 25 czerwca br., w sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego. Polskie Radio było patronem medialnym wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Uniwersytet Warszawski Kurdowie wirus astronomia księżyc Polska Akademia Nauk Kanada Neron Afryka Ebola Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński

Nagrody im. Benedykta Polaka przyznane

Wyróżnienie to przyznawane jest polskim obywatelom za "wybitne osiągnięcia eksploracyjne na ziemi, w morzu, w powietrzu i w kosmosie" oraz cudzoziemcom za "propagowanie polskich tematów badawczych i współpracę z naszymi naukowcami". Uroczystość wręczenie nagród im. Benedykta Polaka odbyła się w sobotę, 25 czerwca br., w sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego. Polskie Radio było patronem medialnym wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Uniwersytet Warszawski Kurdowie wirus astronomia księżyc Polska Akademia Nauk Kanada Neron

"Nie możemy zobojętnieć na tragedię Ukrainy". Poruszające wezwanie papieża Franciszka

Papież Franciszek po raz kolejny zaapelował o modlitwy o pokój na Ukrainie i o pamięć o tragedii, jaką teraz przeżywa ten kraj. Ojciec Święty spotkał się z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański na placu świętego Piotra.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan papież papież Franciszek wiara chrześcijaństwo religia wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe Armia Czerwona II wojna światowa beatyfikacja