Polskie Radio
Section05

SZTUKA

Zapomniana herstoria sztuki. Malarki wychodzą z cienia ojców, braci, mężów

Sofonisba Anguissola, Artemisia Gentileschi, Angelika Kauffmann, Agnieszka Piotrkowczyk i inne malarki przez lata były niewidzialne dla patriarchalnej historii sztuki. Na te artystki, ich autoportrety, dzieła, biografie zwraca uwagę Piotr Oczko w książce "Suknia i sztalugi. Historie dawnych malarek". Dzięki niemu wychodzą z cienia mężów, braci, ojców. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także malarstwo kobieta Marta Zinkiewicz historia sztuki herstoria

Jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. Chris Niedenthal w roli narratora

Czekaliśmy na tę książkę kilka lat, Autobiografia "Właściwy moment. Pół wieku z aparatem" to kolekcja kanonicznych zdjęć i opowieści Chrisa Niedenthala. - Pół wieku z aparatem, to praktycznie całe moje życie. Przez te wszystkie lata robiłem zdjęcia - mówił autor w audycji "Rozmowy po zmroku".
Zobacz więcej na temat:  chris niedenthal Małgorzata Nieciecka- Mac fotografia Dwójka Zobacz także zdjęcia fotograf

"Rośliny mają magiczną moc" - uważa kurator wystawy Agnieszki Brzeżańskiej

- Twórczość Agnieszki Brzeżańskiej ma swoją inspirację w świecie natury, gdzie rośliny pełniły funkcje medyczne i także te magiczne - powiedział w Polskim Radiu 24 Romuald Demidenko, kurator wystawy Agnieszki Brzeżańskiej "Ziółka, Drzewka, Chróściki" w warszawskim Muzeum Farmacji im. Antoniny Leśniewskiej, przy ulicy Piwnej 31/33. Wystawę prac malarski będzie można obejrzeć do 2 marca 2025 roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zobacz także Maja Kluczyńska recenzja galerie wystawa

M-City: street-art w Polsce początkowo był nośnikiem informacji

- Historia street-artu w Polsce zaczęła się wraz z ruchami anarchistycznymi, z różnego rodzaju grupami jak Totart czy Pomarańczowa Alternatywa, a wręcz nawet z Solidarnością. Na początku chyba nie do końca towarzyszyła temu świadomość, że ktoś robi sztukę - mówił w Dwójce artysta Mariusz Waras, znany też jako M-City.
Zobacz więcej na temat:  street art Maria Czok Gdańsk KULTURA Stocznia Gdańska Mariusz Waras Dwójka Zobacz także Akademia Sztuk Pięknych

Jaremianka. Artystka, która "sama była awangardą"

- Była na pewno kobietą wyzwoloną. Ubierała się szokująco, chodziła w spodniach, uwielbiała ekscentryczne kapelusze i z dość dużą swobodą traktowała mężczyzn - tak o wyjątkowej artystce, rzeźbiarce, malarce i działaczce społecznej mówiła Magdalena Merta, prowadząca radiową audycję "Polki". Dziś wspominamy 116. rocznicę urodzin Marii Jaremy, zwanej Jaremianką.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski malarstwo rzeźba TEATR II RP PRL Xawery Dunikowski

Fałszerze, złodzieje i tajemnice, czyli dzieła sztuki w literaturze kryminalnej

Dzieła sztuki to popularny motyw powieści kryminalnych. Tajemnice związane z prastarymi manuskryptami rozpalały wyobraźnię Umberto Eco i Dana Browna, ale także polskich autorów, jak choćby Zbigniewa Nienackiego. Najbardziej tajemnicze historie przywoływali w Polskim Radiu 24 pisarze - Małgorzata Rogala i Matek Kozubal.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zobacz także literatura Grzegorz Kalinowski kryminał dzieła sztuki kultura masowa